Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Chtěl vypadat jako schopný makléř

Miliardový ´průšvih´ šéf Société Genérále Daniel Buton zatím ustál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miliardový ´průšvih´ šéf Société Genérále Daniel Buton zatím ustál. | foto: MARTIN BUREAU AFP

PAŘÍŽ Chtěl si prý jenom dodat image mimořádně schopného makléře. Tak popisuje svůj čin zaměstnanec francouzské banky Société Générale Jérôme Kerviel, který jí svými operacemi způsobil ztrátu přes 4,8 miliardy eur (125 miliard korun). Vyšetřovatelům tvrdí, že se nechtěl obohatit.

Pařížský prokurátor Jean-Claude Marin řekl, že začalo Kervielovo formální vyšetřování pro podezření z podvodu, falšování listin a z jejich využívání. Podle prokurátora Kerviel přiznal, že své operace skrýval před nadřízenými, ale že nechtěl banku poškodit. Doufal prý, že bude vypadat jako mimořádný makléř a dostane vysoké prémie ze zisků, které měly jeho operace vynést.

Marin řekl, že Kerviel obcházel pravidla banky už od konce roku 2005. Vyšetřovaný makléř prý ale prozradil, že nebyl sám, kdo takto postupoval. Kerviel zůstává ve vazbě. V případě usvědčení mu hrozí až sedm let vězení a pokuta 750.000 eur.

Dohled nad akciovým trhem také dnes zveřejnil, že jeden z členů vedení banky, Američan Robert Day, 9. ledna prodával akcie Société Générale a z prodeje získal zhruba 85,7 milionu eur (asi 2,2 miliardy Kč). Obchody s akciemi mezi manažery podléhají zvláštnímu dozoru, protože manažeři mohou zneužít interních informací k vlastnímu obohacení. Dvě nadace, se kterými je Day spojen, prý o den později prodaly akcie banky za 8,6 milionu eur.

Obchody s akciemi mezi manažery podléhají zvláštnímu dozoru, protože manažeři mohou zneužít interních informací k vlastnímu obohacení. Lze proto čekat, že dozorové orgány budou podrobně zkoumat, zda manažer neměl o problémech v bance informace už dříve, a nezbavoval se akcií dřív, než ztratí na hodnotě.

Po oznámení tak vysokých ztrát, navíc s příchutí podvodu, bylo totiž jisté, že akcie prudce oslabí. To se také stalo, jejich hodnota klesla od 9. ledna o více než 22 procent. Skupina akcionářů banky už na Daye a na kohokoli jiného, kdo profitoval z důvěrných informací o bance, podala žalobu pro manipulaci s kurzy a pro zneužití informací v obchodním styku.

V případě usvědčení hrozí Kervielovi až sedm let vězení a pokuta 750.000 eur. Kerviel je od soboty v předběžné vazbě, která v souladu se zákonem vyprší dnes odpoledne. Vyšetřovatelé se snaží zjistit hlavně, zda jednal sám a co ho k jeho jednání přimělo.

Banka Kerviela obvinila, že při nepovolených operacích dal v sázku 50 miliard eur, tedy mnohem víc, než je její vlastní tržní hodnota. Bance se minulý týden podařilo operace neutralizovat, ale se ztrátou 4,82 miliardy eur. Tato verze vzbudila mnohé pochybnosti a dohady, zda se banka nepokouší touto cestou zakrýt ztráty vzniklé jinde. Société Générale mimo jiné vlastní českou Komerční banku.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...