Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pračka se zapne v nejvýhodnější chvíli. Chytrý dům řídí majitelům domácnost

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Čím dál víc firem začíná Čechům nabízet chytrá řešení pro domácnosti. Ta se vlastně sama postarají, aby účty za energie klesaly. Nejdříve je ale potřeba chytrá síť.

Chytrý dům - grafika. foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Češi, kteří chtějí ušetřit na elektřině dobrým domácím hospodařením, mají teď v zásadě jednu možnost – zkusit se s distributorem dohodnout na střídavém přepínaní z vysokého tarifu na nízký. Je potřeba splnit hrozen dalších podmínek, aby to dávalo smysl, například pořídit si pračku či myčku s možností odloženého startu. Až bude většina domácností takto chytře vybavena a na změny se připraví i páteřní síť, chystá se Energetický regulační úřad spustit novinku: hodinovou sazbu.

Cenu elektřiny má zkrotit nový výpočet. Polepší si ‚šetřílkové‘

Z ní budou těžit nejen ti, kteří si energii větším či menším dílem vyrábějí sami, úspory přinese i domácnostem plně závislým na páteřní distribuční soustavě. Jen v ­nich musí mít pračku, která umí poslechnout měřič, když jí oznamuje, že zrovna teď je nejvýhodnější zapnout se. To je vlastně podstata hodinového tarifu. Vyjmenuje pásma, kdy je pro páteřní síť dobré, aby jí zákazníci ulevili, za což je jim odměnou nižší cena za odebranou elektřinu. Když se to síti moc nehodí, cena je vyšší.

Chytrého majitele zastoupí chytrá domácnost

Dříve musel být chytrý majitel domu, aby vymyslel a ohlídal, jak co nejvíc snížit náklady na chod domácnosti a zvýšit si uživatelský komfort. Dnes už stačí chytrá domácnost, která to všechno udělá za člověka. Ten musí jen zaplatit. V tom je zároveň háček, proč se zatím inteligentní zařízení masově nerozšířila. I když se na některá řešení dá vzít dotace, pořád to klade na peněženku nároky, jež mají za první číslovkou nepříjemně mnoho nul. Na trhu se ale začínají množit nabídky, čímž klesá cena, a do roku 2020 se očekává mnohonásobný nárůst počtu chytrých domácností. Nezbytný předpoklad – připojení k internetu – má už teď doma skoro každý.

Téma chytrých domácností souvisí s tolik diskutovanou změnou tarifní struktury cen za elektřinu. Systém se musí změnit, protože se změnil princip, kdo je spotřebitel a kdo dodavatel, už je to často jedna osoba. Před pár lety měl člověk k dispozici jenom státem provozovanou páteřní síť, do ní se hrnula energie hlavně z uhelných a­jaderných elektráren, a to bylo všechno. Od té doby se ale řada střech a polí zablyštěla odrazem fotovoltaických panelů a začalo být běžnější, že si domácnost částečně energii vyrábí sama. Proto musí nová tarifní struktura zohlednit, že výroben už je mnohem více, roste soběstačnost, ale současně je nutné, aby byla síť stále stejně robustní (to znamená nákladná), kdyby vlastní „šťáva“ došla všem samovýrobcům v jeden moment.

Nové podmínky vyžadují, aby chytrá domácnost byla až posledním bodem v řadě. Nejdříve musí být chytrá síť, která zvládne komunikovat s chytrými měřiči v­domácnostech. „Jde o to, že když bude zrovna přebytek energie, protože bude třeba hodně svítit slunce, distribuční síť bude potřebovat odlehčit a začne pípat: Teď berte, teď máte energii zadarmo. Chytré měřiče to vyhodnotí, chytrá síť zajistí a chytré spotřebiče v ­domácnosti se samy zapnou. V­tom je symbióza spotřebitele a ­distributora, že si najednou rychle pomohou, protože jinak přetížená síť spadne,“ vysvětluje předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč