Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V elektronice i domácích spotřebičích se víc prosazuje retro styl

Design

  6:17
U elektroniky, domácích spotřebičů či hraček se stále více prosazuje retro styl. Prodeje rostou zejména v předvánočním období. V případě domácích spotřebičů jde převážně o design 60. let, u hraček se největší oblibě těší výrobky z dob socialismu. Známé značky nebo design kdysi používaných výrobků vyvolávají v lidech nostalgické vnímání a vzpomínky na minulost.

Ilustrační foto foto: Reuters

Obchody Expert Elektro loni prodaly meziročně dvakrát více retro sortimentu. „Elektroniku s retro prvky vyhledává čím dál více zákazníků. V jejich hledáčku jsou tradičně například přenosná rádia, kuchyňské spotřebiče, gramofony nebo digitální fotoaparáty připomínající jejich vzory, se kterými jsme se poprvé mohli setkat zejména ve druhé polovině minulého století,“ uvedl ředitel prodeje Expert Elektro Robin Weintritt.

Podle údajů e-shopu Alza.cz je největší nabídka produktů s retro designem u domácích spotřebičů, jako jsou chladničky, sporáky, trouby a mikrovlnné trouby. „Z malých spotřebičů například drtiče ledu nebo popcornovače. Se širokou nabídkou výrobků v designu retro přicházejí výrobci gramofonů a rádií,“ dodala mluvčí obchodu Šárka Jakoubková. Kromě elektroniky jsou podle ní velmi populární retro hračky např. Tatra, Merkur, Igráček nebo magnetická kreslící tabulka Grafo.

Nafukovací zvířátka z dílen firmy Fatra.

Největší zájem ze strany zákazníků o tento sortiment je před vánoci, kdy se velmi dobře prodávají retro gramofony nebo radiopřijímače. „Zákazníci jsou ochotni za ně utratit i několik tisíc korun. Samozřejmě tyto retro přístroje jsou vybaveny moderními funkcemi jako je CD přehrávač, USB vstup nebo třeba analogové rádio,“ upřesnil mluvčí Euronics Marek Ingr.

„U kuchyňských přístrojů se jedná často o luxusní výrobky, kde jde vedle funkčnosti i o design. Za všechny můžeme jmenovat například oblíbené roboty značky KitchenAid. Retro design se ale uplatňuje i u rychlovarných konvic nebo snídaňových přístrojů,“ dodala mluvčí Datartu Jana Choroušová.