Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Po celém světě chybí cibule. Její cena roste a mění každodenní jídelníčky

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Téměř celý svět bojuje v posledních týdnech s vysokými cenami některých druhů zeleniny. Týká se to i cibule, kterou spotřebitelé začínají čím dál častěji vypouštět ze svých jídelníčků a státy řeší, jak nastalou situaci řešit. Politické vedení Turecka, Kazachstánu nebo Maroka se rozhodlo její vývoz prozatím zastavit. Na Filipínách oproti tomu začaly úřady vyšetřovat tamější kartely.
  19:09

Po krizi na trhu s obilím svět nyní trápí zeleninová krize, která se začíná silně propisovat do cen. Z cibule se v mnoha státech po celém světě stává už jen těžko dostupná surovina. Organizace spojených národů a Světová banka tento měsíc varovaly, že podobně velké problémy jsou ale také v případě rajčat, mrkve, brambor nebo jablek. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Lalaine Basaová byla několik let zvyklá nakupovat cibuli skoro denně. Provozuje totiž vlastní cateringovou firmu na severu filipínského hlavního města Manila. Kvůli rostoucím cenám této suroviny ale musela řadu svých receptů pozměnit a cibuli jako takovou se snaží používat co možná nejméně. Její ceny se tam totiž dostaly až tak vysoko, že krátkodobě jedna cibule stála i více než kilo masa.

Podobně je na tom i Fatima v marockém městě Rabat, a to i přesto, že obě města mezi sebou dělí více než 12 tisíc kilometrů. Ani Fatima si totiž cibuli v posledních týdnech až na výjimky příliš nedopřává a přeorientovala se třeba na artyčoky. Oba příběhy tak ukazují, jak potravinová krize může změnit každodenní život mnoha spotřebitelů po celém světě.

Zasáhl i Uzbekistán nebo Tádžikistán

V Kazachstánu kvůli současné potravinové krizi začaly úřady čerpat strategické zásoby cibule a politici tamější obyvatelstvo vyzvali, aby si tuto surovinu nekupovali domů ve velkých pytlích. Další státy v regionu Tádžikistán nebo Uzbekistán pak začaly zakazovat exporty této suroviny do dalších zemí, neboť cibule je tam až nebývale velkou součástí každodenního jídelníčku.

Problémy ale hlásí třeba i Velká Británie. Tamější politici britské obyvatelstvo motivují, aby se více zaměřovali na konzumaci sezonního typu ovoce a zeleniny. V největších britských supermarketech se začala zelenina prodávat na příděl a odborníci varují, že problémy tam mohou trvat ještě několik týdnů.

22. února 2023

Důsledek sucha nebo záplav

Současný skokový cenový nárůst i cibule je důsledkem katastrofálních záplav na území Pákistánu, ruské války na Ukrajině nebo mrazů, které poškodily úrodu ve střední Asii. Problémy ale hlásí i severní Afrika, kde tamější zemědělci bojují s velkým suchem a nárůstem cen osiv i hnojiv.

Cibule je ale po rajčatech tou nejvíce konzumovanou zeleninou na světě. Ročně se jí vyprodukuje asi 106 milionů tun, a tedy podobně, jako třeba chilli papriček, česneku, mrkve, tuřínu a paprik dohromady. OSN kvůli současné situaci dodává, že zdravá strava se postupně stává čím dál více nedostupnou a podle nejnovějších údajů si ji nemohou dovolit více než 3 miliardy lidí po celém světě.

„Jíme teď více čočky nebo bílých fazolí. Brzy se budeme muset spokojit s rýží,“ uvedla pro agenturu Bloomberg Fatima s tím, že ceny zeleniny jsou v centru Rabatu nehorázně vysoké, a to i po uvalení zákazu vývozu do oblasti západní Afriky, které začalo platit tento měsíc.

Cena cibule ale trápí i české spotřebitele. Ačkoliv v loňském roce se kilo cibule dalo koupit i za osm korun, teď už se cena v obchodech pohybuje od 25 do 30 korun. Zdražování předpokládali zemědělci už na podzim. „Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické,“ řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Autor: