Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze Zemanových slibů přitekly od Číňanů po roce jen dvě miliardy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Bezmála sto miliard korun přiteče v roce 2016 z Číny do České republiky. Takto prorocky hovořil přesně před rokem prezident Miloš Zeman o potenciálu čínských investic. A jaká je realita? Optimismus střídá vystřízlivění. Jak zjistily LN, uskutečnit se zatím podařil jen nepatrný zlomek s­velkou slávou zveřejněných projektů.

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Loni 28. března přiletěl do Prahy na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching s početným doprovodem. Během pobytu spolu se Zemanem asistoval u­ podpisu třiceti memorand a obchodních dohod. Hrad na základě těchto kontraktů vyčíslil, že čínské investice do Česka by měly ještě tentýž rok dosáhnout 95 ­miliard, do roku 2020­ pak překročí 231 miliard korun.

Seznam zamýšlených projektů s ­konkrétními částkami zveřejnil Hrad na svých internetových stránkách loni na konci března. LN se nyní pokusily vypátrat, kam se za rok posunuly ty, které odstartovaly loňské podpisy kontraktů a­ u nichž se předpokládalo, že část peněz bude investována již v ­roce 2016.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 27. března.

Z aktuálně nashromážděných informací vyplývá, že během loňska investovali Číňané jen necelé dvě miliardy korun. Z devíti smluv, u nichž se předpokládalo plnění v loňském roce, se podařilo dotáhnout jednu – koupi strojírenského a metalurgického podniku Žďas skupinou CEFC za 72 milionů eur (1,9 miliardy korun). Další jsou ve fázi příprav, jednání, v ­lepším případě se finalizují.

Založení fondu

Jak tedy vypadají ostatní projekty? J&T Finance Group uzavřela dohodu o strategickém partnerství a spolupráci s čínskou Ping An Bank. Obsahem kontraktu bylo založení fondu, který v ­roce 2016 investuje 500 milionů eur (13,5 miliardy korun), do roku 2020 pak pět miliard eur (135 miliard korun), do finančního sektoru, energetiky a průmyslu. Utraceno ale zatím nebylo nic.

„Spolupráce mezi J&T a Ping An Bank je stále aktuální a v procesu. S ohledem na regulační změny, ke kterým došlo ve finančním sektoru v Číně, vyžaduje založení fondu mnohem více administrativních kroků a schválení,“ zdůvodňuje Monika Veselá, PR manažerka J&T Banky.

Miloš Zeman a Si Ťin-pching

Obdobně zatím vypadá dohoda J&T Finance Group s China Development Bank. Podle rámcové dohody o spolupráci měly obě strany loni společně investovat 800 milionů eur do vybraných projektů. „Všechny oznámené aktivity se pomalu, ale jistě naplňují. Jde většinou o náročnou administrativu, která projekty prodlužuje, ale jsme v neustálém spojení a zájem o spolupráci trvá z­ obou stran,“ konstatovala Monika Veselá.

Autor: