Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské kondomy chtějí do světa. Předhoní Durex?

Ekonomika

  14:21
PRAHA - Zatímco se většina výrobců spotřebního zboží snaží dostat na čínský trh, tamější výrobce kondomů Safedom nabírá opačný kurz. Hledá v Evropě partnery či akviziční příležitosti a má zálusk na proniknutí nejen na evropský trh s prezervativy.

Prezervativy foto: Shutterstock

Informoval o tom list Financial Times. Společnost Safedom byla založena teprve v roce 2006, ale od té doby zažívá velký boom. Tento rok prodá na 200 milionů kondomů po celé Číně a příští rok chce už dokonce atakovat miliardu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro srovnání uveďme, že největší světový hráč na tomto trhu - Durex,  vyrobil v Číně miliardu kondomů za tři roky.

Safedom, v jehož produktové řadě jsou kondomy Beautiful Girl (Kráska), Take me (Dej si mě) a Green Lemon (Zelený citron), vidí svoji budoucnost na mezinárodním poli. A to i přes velikost domácího trhu a čínskou politiku jednoho dítěte, která tento trh činí pro výrobce kondomů ještě atraktivnějším.

Brian Fu, výkonný ředitel Safedom, jednal předminulý týden v Londýně s potenciálními partnery o možných akvizicích. Společnost věří, že jejich latexové ochrany jsou schopné konkurovat velkým globálním hráčům jako je Durex či australský Ansell.

"Máme o něco lepší technologii a dobrý manažerský tým. Naše značka však nemá jméno," říká Fu.

Polovinu kondomů kupují ženy

Stát se světovou značkou znamená zapracovat na marketingu a na značce. Společnost také bude muset zapomenout na čínská specifika, kde polovinu kondomů kupují ženy, a přizpůsobit se podmínkám v jiných zemích.

Doposud stojí zhruba za čtvrtinou prodejů čínská vláda, která prezervativy rozdává zdarma. Tento podíl se však sníží. "Dříve byly kondomy zdarma lidmi velmi vítané, ale nyní si již Číňané mohou dovolit za ně zaplatit a klidně půjdou do lékárny a vyberou si ty nejlepší, ty nejmódnější," říká Šu-jü Sü, ředitel mezinárodních prodejů.

Již brzy Safedom začne svoje kondomy prodávat v Bangladéši a v Africe.

Příliš malé kondomy pro Afričanky

Právě vstup na africký trh přitom nemusí být pro čínskou firmu jednoduchý. V Jihoafrické republice v září proběhlo soudní řízení ohledně čínských kondomů jiné společnosti. Jednalo se ale o dámské kondomy a soud zabránil vládě, aby jich nakoupila 11 milionů s odůvodněním, že jsou příliš malé.

Soudkyně Sulet Potterill zablokovala kontrakt s odůvodněním, že čínské kondomy Phoenurse jsou o 20 porcent kratší, jsou vyrobeny ze špatného materiálu a nebyly schváleny Světovou zdravotnickou organizací. Kontrakt nakonec získala společnost Sekunjalo z Kapského Města.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat