8. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Britky dostanou na Nový rok antikoncepci zdarma

Antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Omezit množství nechtěných početí, která v Británii tradičně provázejí novoroční oslavy plné alkoholu, se rozhodla jedna místní organizace. Ženám bude zdarma nabízet jednorázové antikoncepční pilulky a další "vybavení" pro bezpečnější sex.

Organizace BPAS, která se zabývá poradenstvím v těhotenství i dobrovolnými potraty, tvrdí, že konec roku bývá v zemi obdobím, kdy dochází k největšímu počtu nechtěných těhotenství.

V době oslav je přitom těžké sehnat potřebné nouzové pilulky, které je možné použít až 72 hodin po souloži, protože mnohé lékárny a zdravotní centra mají zavřeno. Některé ženy také odrazuje jejich vysoká cena, uvedla organizace.

Kondom

BPAS proto oznámila, že zájemkyním pošle pilulku zdarma poštou. Stačí, když vyplní formulář na internetových stránkách a telefonicky poté pohovoří 15 minut se zdravotní sestrou. S pilulkou obdrží ženy i kondomy a informační brožuru.

Iniciativu odsoudilo sdružení proti potratům Life. "Je smutné s blížícími se Vánocemi vidět, že BPAS předjímá a povzbuzuje nezodpovědné sexuální chování tím, že umožňuje dělat si zásoby nouzových pilulek," řekla mluvčí sdružení Michaela Astonová. V roce 2010 se v Anglii a ve Walesu podle oficiálních statistik uskutečnilo 189.574 potratů, což je o osm procent více než v roce 2000.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!