Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské úřady se snažily nabourat do iCloudu. Apple k útoku mlčí

Ekonomika

  6:00
PEKING - Do virtuálního úložiště dat poskytovaného společností Apple se pokusili vniknout zástupci čínských úřadů. Na útok upozornil neziskový server GreatFire.org, který se zabývá užíváním internetu v Číně. V ohrožení jsou podle něj i produkty Googlu či Microsoftu.

Obchod Apple v Mnichově. foto: Reuters

Podle zjištění serveru, na nějž odkazují velká světová média, šlo o proces podobný odposlouchávání. V tomto případě však šlo o data, které v Číně sdíleli uživatelé sítě iCloud. Zpráva naznačuje, že hrozí jejich zneužití.

Tamní úřady se údajně pokusily o získání přístupu k fotografiím, kontaktům či sdíleným zprávám. Čínské ministerstvo zahraničí však toto obvinění odmítlo a na dotazy novinářů zatím neodpověděla ani společnost Apple, která cloudové úložiště provozuje.

PSALI JSME:

„Tato událost by měla zřetelně varovat zahraniční společnosti, které spolupracují s čínskými úřady na jejich cenzorské agendě,“ stojí v prohlášení na stránkách GreatFire.org. Jeho členové pracují kvůli utajení v anonymitě.

Odkazují na přizpůsobení se některých zahraničích korporací cenzorským pravidlům nastaveným na čínském internetu.

Podle serveru můžou podobné útoky očekávat i další technologické společnosti, které v nejlidnatější zemi světa nabízejí své služby, tedy například Google, Microsoft nebo Yahoo.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...