Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Čínští investoři se cítí poškozeni‘. Pivovarům Lobkowicz se nedaří

Ekonomika

  7:32
VYSOKÝ CHLUMEC - Klesající prodej piva, nižší tržby. Skupině Pivovary Lobkowicz, do níž patří sedmička regionálních výrobců a která letos v létě opustila pražskou burzu, se nedaří tak, jak si noví čínští majitelé zřejmě představovali.

Podniky Lobkowicz patří mezi největší domácí pivovarnické skupiny. foto: Pivovary Lobkowicz

Není vyloučeno, že firma Lapasan, ovládaná koncernem CEFC, prodá část svých pivovarnických aktiv. Konkrétně nejmenšího z pivovarů – Vysoký Chlumec. Transakce ale není podle informací LN jistá.

Nicméně pokud by se potvrdila, znamenala by negativní reklamu a přiznání určitého neúspěchu v čínských investicích v Česku, tolik vzývaných částí politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem. „Noví vlastníci se cítí poškozeni. Pivovary jim nepřinášejí to, co očekávali. A hledají řešení,“ uvedl jeden z manažerů pod podmínkou zachování anonymity.

Pivovary Lobkowicz jako jedna z hlavních tuzemských akvizic čínského finančního obra CEFC plánovaly při vstupu nového majitele loni v září výrazný nárůst prodeje, včetně exportu. Odbyt ale naopak spíš klesá.

Společnosti ještě loni rostla produkce, letos se ale i přes vyšší prodej piv na celém trhu čísla Pivovarů Lobkowicz nevyvíjejí podle plánu. V prvním čtvrtletí, což je poslední období, ve kterém Pivovary Lobkowicz reportovaly své výsledky, než odešly z burzy, klesla produkce sedmi pivovarů jako celku meziročně téměř o čtvrtinu – na 141 tisíc hektolitrů. Tržby propadly o 17 procent a hodnota exportu, který letos táhne byznys ostatních pivovarů rekordně vzhůru, se v prvních měsících roku snížil o 26 procent.

Zástupci akcionářů spekulace o možném prodeji Vysokého Chlumce popírají. „Je to nesmysl. To nedává logiku,“ uvedl místopředseda představenstva CEFC Group (Europe) Jaroslav Tvrdík.

Podle odborníků z pivovarnické branže by však prodej Chlumce, který potřebuje rozsáhlé investice, naopak smysl dával.

„Kdybych byl manažerem Pivovarů Lobkowicz, Vysoký Chlumec bych už dávno prodal. Výkon manažerů, již byli dosazeni čínským investorem, je slabý,“ říká například bývalý dlouholetý výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat