Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cirkus Bukowsky: televizi navzdory

Média

  9:00
Neobyčejný, na české poměry obrazově velkorysý seriál dostanou do svých přijímačů diváci České televize, pokud splní jednu podmínku: dají v Souboji serálů dost hlasů projektu Cirkus Bukowsky.

Nestor Bukowsky a jeho milenka foto: ČT

Svět jako groteskní místo plné paradoxů, kde člověk sám neví, jestli lže, nebo mluví pravdu, a kde se ve vzduchu vznáší smrt. Takové je dějiště Cirkusu Bukowsky, seriálu, jehož pilotní díl bude Česká televize vysílat tuto sobotu.

Hlavní hrdina je psycholog a vysokoškolský učitel Nestor Bukowsky, jehož život se z velké části skládá z kličkování mezi milostnými pletkami. Když je jednoho dne jeho milenka (a zároveň studentka) nalezena mrtvá, obrátí se jeho život naruby - zejména proto, že se okamžitě stává hlavním podezřelým. Ale také proto, že jej kvůli takto provalené nevěře manželka vyhodí z bytu a šéfka z fakulty. A navíc Nestor před pár dny po své neznámé příbuzné zdědil cirkus. Ten se nakonec stane jeho útočištěm a základnou pro pátrání po záhadném vrahovi.

Radost z malování

Scenáristou a režisérem Cirkusu Bukowsky je Jan Pachl. "V současné televizní tvorbě v Česku chybí kriminální seriál, který by nabízel noirový příběh, netradiční mysteriózní zápletku, paradoxní situace a slučoval trpkou realitu s bizarní poetikou," konstatuje.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

Na jeho kontě jsou zatím jen studentské filmy, jeho ambice jsou ale zjevně značné. Z pilotního dílu Cirkusu Bukowsky čiší nepřetržité nadšení z malování filmovým obrazem, věc v české seriálové tvorbě nevídaná. Od jiných projektů se Cirkus Bukowsky liší i plánovanou délkou - nechce se vléci donekonečna, ale měla by vzniknout minisérie v britském stylu, šest epizod ve dvou oddělených celcích.

Hrdinovi se začínají dít divné věci.

I tak se Česká televize, pokud Cirkus Bukowsky zvítězí, pořádně prohne. Ale to by bylo pro úroveň české televizní kultury jen dobře. Pachl důkladně pracuje s reálným prostředím, bohatě dokázal využít například bizarní ponurost chodeb a poslucháren pražské Filozofické fakulty, nabídne pozoruhodný výhled z její střechy, zavede diváky do klubu Radost, do temných zákoutí v okolí stadionu Sparty i v centru metropole, neváhá třeba jen tak pro dokreslení atmosféry nechat hrdinovi zmáčet nohy projíždějícím kropicím vozem a nevynechá ani letecké záběry (!).

Vzhledem k tomu, že vše se odehrálo v pěti natáčecích dnech, jde o vcelku úctyhodný výkon. Zda se najde dost diváků, kteří kvality Cirkusu Bukowsky ocení, se ukáže tuto sobotu. Jeho soupeřem bude pilotní díl tradičně česky pojatého seriálu Mazáci.

Lidovky.cz tipují

Šance seriálu:

+ Cirkus Bukowsky slibuje být nekonvenční, výpravný a obrazově bohatý. Část publika to jistě ocení

+ Pavel Řezníček v hlavní roli je ve svých melancholických monolozích dosti přesvědčivý (neplést s upoutávkami na Souboj seriálů)

Handicap seriálu:

- Tento pilotní díl dostane pravděpodobně maximálně tolik hlasů, kolik diváků bude vědět, proč by mělo jméno Bukowsky přitahovat mladé intelektuálky

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!