Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Podpořit turismus. Přibývá zemí, které přednostně očkují pracovníky v cestovním ruchu

Očkování proti covidu foto: ČTK

Praha - Přibývá zahraničních zemí, které přednostně proti koronaviru očkují pracovníky v cestovním ruchu. ČTK to řekla mluvčí CK Čedok Eva Němečková. Pokud tak lidé přijedou do Chorvatska, Bulharska či Turecka, budou mít jistotu, že všichni zaměstnanci hotelu, řidiči i průvodci jsou očkovaní, dodala mluvčí. I tímto krokem se podle Němečkové státy snaží podpořit pandemií silně zasažený turismus.
  8:03

Podle českého ministerstva pro místní rozvoj (MMR), pod který spadá odvětví cestovního ruchu, prioritní skupiny pro očkování stanovuje resort zdravotnictví podle doporučení odborníků s ohledem na epidemiologická a zdravotní hlediska. Na dotaz ČTK to uvedl Vilém Frček z odboru komunikace MMR.

Chorvatsko - moře, opuštěné pláže, západ slunce.
A ještě jeden západ slunce, Chorvatsko.

Bezpečnost přijíždějících turistů je podle Němečkové pro zahraniční destinace na prvním místě. Přednostní očkování zaměstnanců v turismu podle ní, kromě zmíněných zemí, ohlásila také Albánie a podobný krok zvažují další státy. „Prioritní očkování zaměstnanců v cestovním ruchu je podle našich informací v zahraničí spíše výjimkou,“ řekl ale Frček.

Přednostní očkování asi 70 000 pracovníků v turismu spustilo u Čechů oblíbené Chorvatsko. Kromě stálých zaměstnanců do očkování zahrne i sezonní pracovníky. Podle Chorvatského turistického sdružení byl projednán i model, který má za cíl co nejdříve začít s očkováním 90 000 majitelů soukromých apartmánů.

Jednotlivé státy podle Němečkové postupně zveřejňují podmínky pro přicestování turistů v letošní letní sezoně. „Většina zemí požaduje test nebo zohledňuje očkování, v tomto případě stačí pouze certifikát, který automaticky obdrží každý občan ČR po aplikaci druhé dávky vakcíny,“ uvedla. Například Albánie díky vysoké proočkovanosti své populace podle Němečkové vydala prohlášení, že nebude po cestovatelích ze zahraničí žádat žádná potvrzení, očkování ani testy.

Tuzemské cestovní kanceláře podle informací ČTK očekávají letos úspěšnější letní sezonu, než byla loňská. Češi se podle nich nejčastěji chystají na řecké ostrovy, do Egypta, Turecka či Tuniska.

V roce 2019 dosáhly tržby v cestovním ruchu 300 miliard korun. Odvětví tvořilo tři procenta hrubého domácího produktu ČR a zaměstnávalo kolem 250 000 lidí. Analýza společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism z konce roku 2020 počítala za minulý rok s propadem zhruba 54 procent. Ztráty v letošním roce by pak v závislosti na restrikcích mohly podle společnosti Economic Impact dosáhnout až 165 miliard korun.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat