Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČKD Praha míří do insolvence kvůli spalovně. K řízení se připojí i daňaři

Ekonomika

  12:25
PRAHA - Městský soud v Praze ve čtvrtek zahájil insolvenční řízení se strojírenskou společností ČKD Praha DIZ. Návrh podala plzeňská firma INEL-Market, která vůči ČKD Praha DIZ uplatňuje pohledávku za dodávky pro spalovnu komunálního odpadu Chotíkov na Plzeňsku. K návrhu se podle infromací LN připojí i daňová správa.

Spalovna Chotíkov u Plzně. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ta právě vyčíslila firmě daňové nedoplatky na 791 milionů korun a obstavila ve spolupráci s policií majetek firmy ČKD Praha DIZ. „Je to běžný postup v každém podobném případě,“ potvrdil LN zdroj obeznámený s postupy takzvané Daňové Kobry, která firmu miliardáře Petra Speychala v současnosti vyšetřuje. Firma tvrdí, že ze strany Daňové Kobry čelí „silnému a zcela neoprávněnému tlaku“. Obchodní partnery žádá o to, aby počkali na výsledek rozhodčího soudu, který řeší spor firmy s Prahou týkající se výstavby tunelu Blanka.

V polovině května v sídle firmy zasahovala protikorupční policie, která prověřovala možné daňové podvody. Podle návrhu na insolvenční řízení ČKD Praha DIZ dluží na daních nejméně 791,4 milionu korun. Společnost má rovněž obstavené bankovní účty.

Speychalova ČKD přišla o tři největší zakázky, na kterých pracovala

Finanční správa vydala na společnost zajišťovací příkaz, její pracovníci tak mohou zadržet peníze nebo majetek ČKD Praha DIZ, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Po razii protikorupční policie zatím nebyl nikdo obviněn.

Generální ředitel firmy Robert Wolf ve čtvrtek ČTK sdělil, že finanční správa vystavila na firmu 46 zajišťovacích příkazů a hned je učinila vykonavatelnými. „Přestože tyto zajišťovací příkazy nebyly ČKD PRAHA DIZ, a.s. do dnešního dne doručeny a jejich existenci dovozujeme až z exekučních příkazů, staly se exekučními tituly pro stovky exekučních a zástavních příkazů, které mimo jiné znemožňují ČKD PRAHA DIZ, a.s. disponovat peněžními prostředky na svých bankovních účtech,“ uvedl Wolf.

Čtvrteční Hospodářské noviny napsaly, že ČKD Praha DIZ přišla o tři největší zakázky, na nichž pracovala. Vedle spalovny v Chotíkově jde o kontrakt s česko-polským konsorciem TAMEH, kterému firma měla dodat technologie za miliardu korun. Třetí zakázkou je dodávka technologické jednotky za 900 milionů korun pro petrochemický holding Unipetrol.

INEL: Nejsou schopní splácet

Firma INEL-Market měla na základě smlouvy s ČKD Praha DIZ dodat do spalovny slaboproudá zařízení. V návrhu na vyhlášení insolvenčního řízení firma uvedla, že jí ČKD dluží celkem 3,3 milionu korun. INEL-Market tvrdí, že ČKD Praha DIZ má řadu dalších dluhů, které není schopna splácet.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud. „Firma může realizovat běžnou obchodní činnost. Nemůže však činit právní jednání, která by ovlivňovala nebo zmenšovala podstatu. Rozhodně nejde a nemá jít o zablokování běžné činnosti podniku,“ sdělil ČTK advokát Jiří Matzner.

ČKD Praha DIZ je jednou z firem holdingu ČKD Group, který ovládá Speychal. Kromě holdingu Speychal stojí i za hokejovou Spartou a basketbalovým klubem v Nymburce. V roce 2013 společnost utržila téměř 3,6 miliardy korun a vykázala čistý zisk přes 62 milionů korun. ČKD Praha DIZ byla mimo jiné dodavatelem technologické části pražského tunelového komplexu Blanka. Od smlouvy odstoupila kvůli nezaplaceným pohledávkám. Firma v lednu podala žalobu, v níž si nárokovala 779 milionů korun. Wolf ale ve čtvrtek ČTK sdělil, že po zpracování znaleckého posudku firma tuto částku navýšila na 1,676 miliardy korun. Rozhodčí soud by měl vynést rozsudek na konci července. „Chceme tímto naše obchodní partnery požádat o trpělivost a posečkání na výsledek avizovaného rozhodčího sporu,“ dodal Wolf.

FAKTA O ČKD PRAHA DIZ

 • Akciová společnost byla do obchodního rejstříku zapsána v říjnu 1990.
 • Působí jako dodavatel technologických investičních celků nebo jejich částí, vedle dopravních staveb a další infrastruktury se zabývá dodávkami pro energetiku nebo petrochemický průmysl.
 • Loni například firma oznámila, že bude jedním z dodavatelů nové polyetylenové jednotky Unipetrolu, který vznikne v Chemparku Záluží u Litvínova. V minulosti se například podílela na stavbě ropovodu IKL.
 • Firma je z poslední doby známa především jako dodavatel technologické části pražského tunelového komplexu Blanka. Už před Blankou se společnost podílela na dodávkách technologií pro pražské tunely i další části městského okruhu.
 • Působila také na řadě staveb pro pražskou městskou hromadnou dopravu, byla například subdodavatelem pro trasy A a C podzemní dráhy, dodávala i zařízení měníren a transformátorových stanic pro některé tramvajové tratě.
 • O firmě se začalo více hovořit loni v únoru v souvislosti s poškozenými kabely technického zabezpečení v tunelu Blanka, které ČKD Praha DIZ dodala. Kvůli poškození kabelů, jež vyústilo v další odložení otevření tunelového komplexu, se představitelé města, Metrostavu a ČKD Praha DIZ dostali do ostrých sporů o to, kdo je za poškození odpovědný.
 • Jasný viník se ale nenašel a to, kdo výměnu desítek kilometrů kabelů zaplatí, bude teprve určeno.
 • Letos v únoru řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, že firmy ČKD Praha DIZ a IDS (společnost řídila pro město výstavbu Blanky) podaly k rozhodčímu soudu žaloby na Prahu kvůli neproplaceným fakturám. ČKD Praha DIZ chce po městě 749,172 milionu korun kvůli tomu, že Praha byla při výstavbě v prodlení, čímž vznikl firmě podle jejího názoru nárok na dodatečnou platbu.
 • Dalších více než 18 milionů si účtuje za výměnu kabelů, které poničily přívalové deště, a zhruba 11,59 milionu si nárokuje z titulu zádržného, tedy možnosti objednavatele zadržet část ceny díla.
 • Kvůli sporným pohledávkám ČKD Praha DIZ koncem května vypověděla Praze smlouvu a přestala se starat o tunel Blanka, který je ve zkušebním provozu.
 • Firmu ČKD Praha DIZ v současnosti vyšetřuje specializovaný finanční úřad, takzvaná daňová Kobra. V polovině května v sídle firmy zasahovala protikorupční policie. Podle Lidových novin společnost dluží na daních 791 milionů korun.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat