Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hity letošních Vánoc? Tablety, Inferno, Sázky a dostihy, hlásí obchodníci

Ekonomika

  12:20
PRAHA - Internetoví obchodníci se shodují, že rapidně naroste zájem o tablety - a to až čtyřnásobně. Moderní elektronika ale nezastíní klasické vánoční dárky: pod většinou stromečků budou opět knížky, hračky i kosmetika.

Jaké dárky letos najdete pod stromečkem?

"Mezi populární dárky budou určitě patřit tablety a chytré telefony. A pak vánoční klasika - od hraček přes kutilské potřeby po kuchyňské spotřebiče," potvrzuje Michala Gregorová, mluvčí internetového obchodu Mall.cz.

Zároveň odhaduje, že během prosince se prodá až čtyřnásobně více tabletů než před rokem. Do nabídky totiž přibyly cenově dostupnější značky, mezi novinkami se navíc objeví i speciální tablety pro děti.

Další hity letošních Vánoc

K nejpopulárnějším dárkům se vyjádřil Tomáš Braverman, šéf Heureka.cz.
"Oblíbené určitě budou tablety a tradičně móda. Hity z dalších kategorií budou podle vyhledávání vypadat takto:"

  • Knihy - Kuchařka Deník Dity P. a novinka Inferno od Dana Browna
  • Domácí kávovary - Dolce Gusto
  • Hračkyinteraktivní Furby a klasikou je Lego
  • Společenské hry – další boom zažijí Dostihy a sázky karetní hra Bang!

Už loni zaznamenal internetový trh velký zájem o tablety a čtečky knih. Oproti roku 2011 si zákazníci o Vánocích 2012 pořídili desetkrát více tabletů a dvacetkrát více čteček.

Stejný trend pozoruje i Ondřej Hloupý ze serveru Akcniceny.cz. " Mezi nejžádanějšími dárky se letos umísťují tablety, které se stávají velmi populárními a dostupnými. Následují notebooky, chytré telefony a 'klasičtější' dárky, jako jsou knihy, drobné spotřebiče a oblečení. Čím dál více populární jsou pak i nákupní poukázky, které jsou hojně využívány hned první sváteční dny," říká Hloupý.

A jaké dárky plánují nakoupit ti, kteří ještě vánoční horečce nepodlehli? To zjišťoval průzkum společnosti Seznam.cz: "Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé pod stromečkem nejčastěji naleznou kosmetiku (72 % z nich), knihy (66 %), oblečení (64 %) a vybavení pro hobby a volný čas (63 %)," říká Jan Samko, manažer serveru Zboží.cz.

Anketa "jaké vánoční dárky budete letos kupovat?“

Že rostoucí zájem o tablety neznamená úpadek tradičních dárků, očekávají i v Mall.cz. Vedle knih a hraček půjde především nesmrtelné Lego. Muži i tyto Vánoce dostanou kutilské sady či značkové sekery, ženy pak parfém či kosmetiku. Kupovat se budou i malé spotřebiče, především automatické a kapslové kávovary. Letošní novinkou budou i multifunkční hrnce a rýžovary.

Jak se bude nakupovat přes internet?

Raketově roste zájem o internetové obchody. "Celkem 87 % českých internetových uživatelů o letošních Vánocích shánět dárky přes internet a 78 % z nich k tomu využije internetové srovnávače cen," cituje další z průzkumů Samko.

Kolik Češi o Vánocích utratí?

Peníze (ilustrační foto)

"V letošním roce lidé více než bylo zvykem dříve čekali na listopadovou výplatu, nicméně zároveň deklarují, že budou utrácet nejméně stejné částky jako loni. Zhruba polovina lidí plánuje utratit za vánoční dárky do 5 tisíc korun, dalších 41 procent zákazníků pak v rozmezí od pěti do patnácti tisíc korun," vypočítává Ondřej Hloupý z serveru Akcniceny.cz, který sleduje nabídky hypermarketů.

Otázkou je i to, jak se na dárcích podepíše intervence ČNB ze 7. listopadu, která oslabila českou měnu. Kvůli slabší koruně stojí veškeré zboží z dovozu před zdražením - to však přijde v delším časovém výhledu - záleží však na typu zboží. Podle internetových obchodníků intervence předvánoční nákupy zásadně neovlivní.

"Je pravda, že velké e-shopy a dodavatelé už oznámili zdražování, nicméně zdražení můžou vybalancovat předvánoční akce a hlavně povánoční výprodeje. Vývoj cen po novém roce je teď těžké odhadnout, ovlivní ho velcí hráči, kteří ovlivňují uživatelské chování na internetu," Braverman.

Spíš než výši cen, ovlivnil krok ČNB čas nákupů. "Patrný je fakt, že zákazníci kvůli hrozbě zdražení uspíšili svoje nákupy. Momentálně se u nás nakupuje o 70 % více než ve srovnatelném období minulého roku, což je růst, který jde částečně na vrub právě hrozbě zdražení," říká Gregorová z Mall.cz.

Autoři:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat