Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úkol pro novou vládu? Méně byrokracie, přejí si podnikatelé

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Co nejlepší podmínky pro firmy, které vyvážejí své výrobky z Česka, stabilita účetních a daňových předpisů nebo třeba omezení administrativy pro podnikatele a živnostníky. To jsou jedny z hlavních bodů, které od nové vlády očekávají tuzemští byznysmeni.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Čeští podnikatelé mají v prioritách, kterým by se měla věnovat nová vláda, jasno. Z předvolební ankety Lidových novin mezi manažery a byznysmeny vyplynulo, že jedním ze zásadních témat, o kterém by měl kabinet vzešlý z předčasných voleb jednat co nejdříve, je podpora exportu.

Předloni vyvezli tuzemské podniky zboží za více než 2,8 bilionu korun. Loni export překročil tři biliony. Stát však podle šéfů tuzemských firem podnikání příliš neusnadňuje. „Pro prosperitu Česka je rozhodující export. Nová vláda by se měla soustředit na vytvoření co nejlepších podmínek pro exportující firmy,“ říká generální ředitel společnosti Brisk Mojmír Čapka.

INFOGRAFIKA: Co chtějí podnikatelé po nové vládě.

„Politici slibují, jak budou rozdávat, ale rozhodující je, aby bylo z čeho rozdávat, rozhodující je přísun do státní kasy, to žádný politik neřeší,“ doplňuje Čapka.

„Česko je jako malá země závislé na exportu. Je nutné podpořit konkurenceschopnost českých firem, která ve srovnání s cizími, například polskými, klesá,“ připomněl Lumír Al Dabagh, ředitel Slévárny Beneš a Lát.

Důležité je podle firem také stabilní podnikatelské prostředí. „Prostředí pro investory je v České republice nepříznivé a nová vláda by to měla změnit. Především novelizací zákonů, a to hlavně stavebního nebo zákona o veřejných zakázkách,“ popisuje generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení.

Podle podnikatelů by vláda měla také snížit ceny energií, především seškrtáním podpory obnovitelných zdrojů, a zajistit stabilitu zákonů a daňového systému, jehož změny komplikují plánování.

„Vláda by měla snížit firmám a živnostníkům nejistotu v jejich podnikání tím, že nebude neustále měnit daňové a další legislativní podmínky podnikání,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podobně uvažují i ostatní.

„Není možné, abychom několik týdnů předtím, než by měl začít platit například nový občanský zákoník, nevěděli, zdali vůbec platit bude, a pokud ano, v jaké podobě. Není možné, abychom nevěděli, jaké daně budeme platit příští rok,“ vysvětluje generální ředitel internetové nákupní galerie Mall.cz Marek Liška.

Daně nezvyšovat

Většina oslovených manažerů se shoduje na tom, že daně už by se v příštích letech zvedat neměly. Místo toho by státměl více kontrolovat ty, kteří se snaží jejich placení vyhnout. „Tendence zvyšovat daně ve chvíli, kdy je stejně část společnosti neplatí, je velkým problémem. Ti, kteří je dosud neplatí, stále nebudou nic platit a ti, kdo daně platí, budou za odměnu platit ještě více. Řešením by bylo, aby pravidelní plátci daní dostávali slevy na dani,“ říká jednatel společnosti DIA Praha Jan Čeřovský.

Podle podnikatelů by pak nová vláda měla omezit korupci zejména v zadávání veřejných zakázek nebo dohlédnout na dočerpání peněz z operačních programů Evropské unie. Žádoucí je i elektronizace státní správy.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat