Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA nemají hotovost, prodají 5 letadel. Ořezání nákladů bude dramatické

Ekonomika

  14:54aktualizováno  15:45
PRAHA - Prodej pěti letadel typu Boeing, bezcelnich prodejen Duty Free, sdílení handlingu s Letištěm Praha. To jsou opatření, kterými hodlá management prezidenta ČSA Radomíra Lašáka posílit hotovost zadlužené aerolinky tak, aby se vyhnula existenční nejistotě. Šéf dozorčího orgánu Václav Novák chce příští týden přijít s plánem na drastické ořezání nákladů.

Logo ČSA foto: Reprofoto

Další součástí Lašákova ozdravného plánu bude podle informací Lidových novin vytvoření podmínek pro případný kapitálový vstup Letiště Praha mezi akcionáře aerolinek a také snaha získat pro provoz společnosti další úvěry.

ČSA se chtějí také zbavit pěti letadel boeing, tří ještě do konce letošního roku. Vrtulové stroje ATR by měly být podle dostupných informací zastaveny bankám za nové úvěry.

Krizová opatření dnes potvrdila na svém mimořádném zasedání  dozorčí rada společnosti.

"První z projektů na zajištění likvidity budou dokončeny v průběhu listopadu a prosince 2009 a v lednu 2010. Budou-li realizovány v plné šíři, jejich celkový přínos do cash flow dosáhne v horizontu půl roku až 9 měsíců 3,5 – 5 miliard korun," uvedl Lašák.

Rada stvrdila pokračování procesu prodeje několika letadel i dalšího majetku, například bezcelních obchodů Duty Free.

Zatím 400 propuštěných
Lašákův ozdravný plán mimo jiné počítá s propuštěním až 860 lidí z 4600 zaměstnanců, snížením mezd a prodejem majetku. Výpověď dosud dostalo 400 osob.

Předsedovi představenstva Novákovi však změny připadají pomalé a nedostatečné. Alternativní Novákův plán prý bude rychlejší a radikálnější. Šéf dozorčí rady nyní jedná s odbory o snížení mezd, uspořit prý chce i v dalších nákladových položkách. Nejprve však se svým záměrem seznámí vedení firmy a ministra financí.

Další podrobnosti o plánovaném drastickém šetření v ČSA si přečtěte v zítřejším vydání deníku


Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...