Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novák chce od státu pro ČSA tři miliardy, ministr Janota to odmítá

Ekonomika

  8:49
PRAHA - Tři miliardy korun. Tolik bude požadovat nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady Českých aerolinií Václav Novák od vlády k záchraně ztrátových aerolinek.

Novák chystá na úterní zasedání dozorčí rady ČSA vlastní verzi opatření, která by měla být uskutečněna v zájmu zachování firmy. Kromě propouštění zaměstnanců a také razantního snížení platů, které má u pilotů dosáhnout až 45 procent, se chce Novák obrátit i na stát s žádostí o finanční injekci.

Podle několika nezávislých zdrojů obeznámených s Novákovým návrhem bude předseda dozorčí rady žádat o zhruba třímiliardovou dotaci od státu.

Na záchraně společnosti se podle odborářů musí podílet stát 
Novák v neděli nebyl k zastižení. Podle prezidenta odborového sdružení CZALPA Filipa Gaspara, který s Novákem vyjednává o podobě nové kolektivní smlouvy, však tento plán existuje. "Je jisté, že jestliže má být dosažena dohoda se zaměstnanci, musí do hry vstoupit i stát a podílet se na záchraně společnosti i on," uvedl Gaspar.

"Jedná se o jednorázové restrukturalizační náklady – a ty by měli pokrýt jak zaměstnanci, tak stát."

Lašák peníze daňových poplatníků nechce
Prezident ČSA Radomír Lašák dozorčí radě předloží vlastní záchranný plán, jenž se státní dotací nekalkuluje. Uvádí, že jeho opatření, která také počítají s propouštěním a snižováním platů, by měla firmě pomoci, aniž by bylo nutné žádat o pomoc vládu. "Nechci provádět krizový management z peněz daňových poplatníků," řekl LN Lašák.

Požadavek na finanční pomoc ze strany státu opakovaně odmítá ministr financí Eduard Janota. Tvrdí, že stát tuto pomoc ani poskytnout nemůže, protože to neumožňují pravidla hospodářské soutěže v rámci EU. Janota LN potvrdil, že jeho stanovisko je neměnné. "S panem Novákem jsem o žádné alternativě státní pomoci nehovořil. Platí to, co jsem již řekl několikrát – tedy že úvahy o finanční pomoci ze strany státu nepřipadají v úvahu," řekl Janota.

Rozhovor s prezidentem ČSA Radomírem Lašákem si přečtěte v deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...