Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD chce zastavit prodej ČSA, pro pozastavení se vyslovila i ODS

Ekonomika

  21:08
PRAHA - Česká strana sociálně demokratická vyzvala vládu, aby kvůli nevýhodnosti nabídky ukončila jednání o prodeji ČSA konsorciu Unimex Travel Service. Zároveň navrhuje majetkové propojení zadlužených aerolinií se ziskovým Letištěm Praha. Pro pozastavení privatizace ČSA v současné době se vyslovila také ODS, do budoucna je ale podle ní prodej aerolinek namístě.

Letadlo ČSA. foto: Lidové noviny

"V tuto chvíli nejsme pro privatizaci ČSA, protože není vhodná nabídka," uvedl Jiří Paroubek. Po stabilizaci, kterou má zajistit fúze s letištěm, by měl stát podle něho přímo jednat o spojení se strategickým partnerem z aliance Sky Team, zejména s konsorciem Air France-KLM. ODS je naproti tomu přesvědčena, že propojení ČSA s Letištěm Praha by mělo být především v rovině personální.

Ministr financí Eduard Janota dnes po jednání vlády uvedl, že ministerstvo nabídku na prodej ČSA stále vyhodnocuje. Jediným zájemcem o aerolinky je právě konsorcium Unimex Travel Service. Zprávu by měl Janota vládě předložit 26. října. Konsorcium za firmu nabízí miliardu korun, podmínkou ale je alespoň nulové vlastní jmění ČSA.

"Chceme zabránit vstupu společnosti do konkurzu. Ten by ve výsledku znamenal ještě větší ztráty pro stát," sdělil dnes ČTK místopředseda ODS Petr Bendl. Nové vedení společnosti musí podle něj udělat klíčové stabilizační kroky: snížit počet zaměstnanců, změnit kolektivní smlouvy a podrobně revidovat všechny výdaje. "Užší propojení ČSA s Letištěm Praha může vést k řešení situace, ale samo o sobě celým řešením není a být nemůže," dodal.

ČSSD zároveň požaduje výměnu vedení aerolinií za odborníky ze zahraničí, které by měla doporučit personální agentura. "ČSSD vyzývá vládu, aby okamžitě zastavila experiment s konzultantskou společností M.L. Moran a jmenovala nové, kredibilní vedení společnosti," dodal Paroubek. Odkazoval tak na působení již bývalého šéfa dozorčí rady ČSA Václava Nováka.

Nové vedení by pak mělo podle ČSSD co nejdřív zpracovat nový podnikatelský záměr založený na zvýšení výnosů a snížení nákladů cestou nových kolektivních smluv.

Dnešní zasedání dozorčí rady ČSA přineslo personální zemětřesení. Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák střídá ve funkci předsedy představenstva Českých aerolinií Radomíra Lašáka. Změny doznala i dozorčí rada ČSA, místo odstoupivšího Nováka radu nově povede ekonom Miroslav Zámečník. ČSA v pololetí vykázaly ztrátu 1,8 miliardy Kč, přičemž koncem roku by se podle některých informací mohla ztráta pohybovat kolem tří miliard Kč.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...