Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový šéf rady ČSA Zámečník: Změny budou bolet, aerolinky ale přežijí

Ekonomika

  10:46
PRAHA - Restrukturalizace aerolinek bude pokračovat. Stát vydal signál, že likvidita ČSA je zajištěna, říká v rozhovoru pro Lidové noviny nový předseda dozorčí rady ČSA Miroslav Zámečník. Chce, aby si piloti snížili platy o 30%.

Poradce ministra financí Miroslav Zámečník foto: Lidové noviny

LN Jaké kroky lze v nejbližší budoucnosti očekávat od nového vedení ČSA?
Společnost nadále bude postupovat podle restrukturalizačního plánu, který již prováděl minulý management. Některá opatření se budou akcelerovat a tím se posílí cash flow společnosti. Žádná opatření jsme nezastavili. Vše běží dál, ale poběží to pod menším tlakem.

LN Co považujete za hlavní přínos včerejší personální změny?
Nejdůležitější je bezpochyby signál ze strany akcionáře, že likvidita společnosti je zajištěna. Restrukturalizační opatření se budou dělat dále, budou bolet, ale společnost je přežije.

LN Co je ale tím signálem svědčícím o dostatku likvidity? Proběhly pouze personální změny, nikoliv finanční rozhodnutí. Je pravda, že žádné finanční rozhodnutí nepadlo. Ale vytvořil se prostor pro akceleraci již dříve navrhovaných opatření, mezi kterými je například prodej několika letadel, prodej duty free obchodů či spojování některých aktivit s pražským letištěm.

LN Ministr financí Janota uvedl, že nová dozorčí rada zaúkolovala nového předsedu představenstva Miroslava Dvořáka, aby předložil nový restrukturalizační plán do valné hromady ČSA 18. listopadu...
Ne, tak to není. Pan Dvořák musí již do úterý vypracovat pro dozorčí radu své připomínky. Ty pak budou zapracovány do materiálu, který bude předkládán valné hromadě osmnáctého listopadu.

LN Co ale může pan Dvořák do 24 hodin stihnout?
Nelze přece opomíjet, že hodně restrukturalizačních opatření již bylo představeno. Spíše se bude jednat o předsunutí či akceleraci některých opatření. Žádné nové pronikavé geniální věci nelze čekat.

LN Klíčové je zejména vyjednávání s odboráři o jejich ochotě snížit si platy...
Pan ministr Janota sdělil představitelům odborových organizací již v pátek, že snižování platů v určitém objemu je nezbytné. Nová dozorčí rada nyní odhlasovala, že pro to, aby vše fungovalo, je nezbytné, aby si piloti snížili platy o 30 procent a personál o 15 procent.

LN Prezident ČSA Radomír Lašák ještě před personální obměnou ve vedení společnosti informoval, že se odboráři v memorandu zavázali ke snížení platů. Avšak piloti prý souhlasí jen s 24procentním snížením a palubní personál se zhruba 13procentním snížením...
Dozorčí rada se usnesla, jak se usnesla. To je silný mandát pro jednání představenstva. Chceme udělat vše pro to, aby od 1. listopadu mzdové náklady klesly.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...