Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká televize hájí Sanitku: negativně ukazuje nejen Romy

Média

  7:00
PRAHA - Česká televize a její kontrolní rada uzavřely diskusi kvůli zobrazení menšin v seriálu Sanitka 2. Všechny filmové situace jsou prý v pořádku, protože vycházejí ze zážitků záchranářů a současné reality.

Dispečerky v seriálu Sanitka II foto: Česká televize

Jsem v podmínce, zavřou mě, lituje se ve slovenštině Rom, který v lesíku právě podřezal svou přítelkyni. A o několik dílů později zase dva romští mladíci okradli slepou ženu. Když si to s nimi pak přišel vyřídit její manžel a stařešina zjistil, že mezi několika ukradenými peněženkami mají chlapci skutečně i mobil pro nevidomé, zbil oba zloděje gumovou hadicí do krve. „Slepí se neokrádaj, už to nikdy neudělají, slibuji,“ omlouval se stařešina muži.

To jsou dva momenty z nového seriálu Sanitka 2, který Česká televize odvysílala loni na podzim. A i když dílo režiséra Filipa Renče a scénáristy Ivana Hubače mělo dobrou sledovanost, skončilo nepříjemnou dohrou. Právě kvůli scénám zobrazujícím menšiny či jiné národnosti.

"Záštiplné a hněvivé"

Radě České televize se ozvali dva diváci. „Vaše vykreslení mi přijde neuvěřitelné, nepoučené a také - což považuji za největší problém - záštiplné, hněvivé a plné strachu z lidí, kteří zde budí dojem podivné, živočišné a krvelačné menšiny. A pokud má alespoň cit pro spravedlnost, pak je to spravedlnost krvavá,“ stěžoval si mladý dokumentarista Lukáš Senft.

Nepřehlédněte

„Nejde mi tedy pochopit, proč vytváříte takové mediální obrazy - naivní a zkreslené, obrazy spokojující se s jednoduchým a snadným zaškatulkováním, které umožní úlevné vylití hněvu, ukázání prstem. Obraz zpodobňující - i za cenu lživých aspektů - romskou menšinu jako skupinu nepochopitelnou, cizí, nebezpečnou,“ pokračuje Senft.

Negativní rysy mají všichni

Podle vyjádření České televize, které nyní LN získaly, si však tvůrci ani stanice žádnou chybu nepřipouštějí. Ředitel vývoje pořadů Jan Maxa z Kavčích Hor píše, že Sanitka 2 je úspěšný seriál. „Dějové linie vycházejí ze současné reality. Náměty tvůrci konzultovali až do detailů s lidmi ze záchranné služby,“ tvrdí.

A jak Maxa obhájí situace, do nichž tvůrčí duo Renč&Hubač zasadilo Romy? „Negativní rysy nalézáme takřka u všech postav seriálu, přičemž na barvě pleti nezáleží. Dějové peripetie nejsou publicistikou, pracují s jistou mírou fabulace,“ odpovídá. A dodává: „Tvůrci však naopak tvrdí, že nese (scéna, kdy vajda potrestá dva zloděje, pozn. red.) vysokou míru hluboké lidské etiky romského společenství.“

Radě ČT takové vysvětlení plně stačilo a případ ukončila. Divačka Anna G., která si stěžovala společně s Lukášem Senftem, prý dopis s odpovědí ihned vyhodila. Protože podle ní šlo pouze o obhajobu díla a jeho tvůrců, korespondenci LN popsala jako dialog „mezi různými vesmíry“.

K tématu

Ovšem výtky má i předseda Rady Milan Uhde. Nebojí se Sanitku 2 označit za špatné dílo. Na všechny námitky prý ze strany ČT zaznělo, že do projektu se v uplynulých letech investovalo tolik peněz, že jiná varianta než ságu odvysílat prostě nepřicházela v úvahu.
Aaby toho nebylo málo, ani zobrazení muslima v epizodě 10 nezůstalo bez odezvy.

Rozzuřený Arab dýkou bodl doktora Janderu, když ošetřoval jeho manželku. „Muslimové tu slouží jen jako strašáci, a ne plnohodnotné postavy, které mají i jiné než zločinecké a násilnické sklony,“ napsal Kamil Fila, redaktor časopisu Respekt.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...