Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyřčlenná rodina na cestách. Kolik zaplatí za pojištění?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Kolik zaplatí čtyřčlenná rodina na cestovním pojištění, když si v létě vyrazí na týdenní dovolenou například za turistikou do Dolomit nebo k moři do Chorvatska? Jaká je nejnižší a nejvyšší možná sazba? A lze si pojištění sjednat telefonicky ze zahraničí? Server Lidovky.cz se ptal několika vybraných pojišťoven.
Děti u moře - ilustrační foto.

Děti u moře - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vycházeli jsme z modelové situace, kdy na dovolenou jede rodina o dvou dospělých a dvou dětech.

Srovnání cestovních pojišťoven

1 - nejlevnější varianta; 2 - nejdražší varianta

ČSOB Pojišťovna

1 - 252 Kč: léčebné výlohy do 2,5 mil. Kč

2 - 687 Kč: léčebné výlohy do 4 mil. Kč + pojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadla

Česká podnikatelská pojišťovna

1 - 302 Kč: pojistné léčebných výloh

2 - 630 Kč: balíček Komplet (léčebné výlohy, úrazové pojištění, pojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu)

Wüstenrot

1 - 364 Kč: léčebné výlohy včetně repatriace, ošetření zubů, opatrovník

2 - 588 Kč: maximální pojištění (léčebné výlohy včetně repatriace, ošetření zubů, opatrovník, pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za škodu, trvalé následky úrazu)

AXA Assistance

1 - 400 Kč

2 - 802 Kč

Česká pojišťovna

1 - 448 Kč: pojištění léčebných výloh (do 3 mil. Kč)

2 - 1200 Kč (léčebné výlohy + úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, zavazadel a právní ochrany)

AGA International SA

1- 576 Kč: MINI

2- 1152 Kč : MAXI (včetně sportovního připojištění na nebezpečné sporty - např. vysokohorská turistika)

Evropská cestovní pojišťovna

1 - 870 Kč; SunLight

2 - 2730 Kč; Single Trip Optimal (nejkomplexnější nabídka: léčebné výlohy do 6 mil. Kč, trvalé následky úrazu 800 000 Kč, odpovědnost za škodu na zdraví 12 mil. Kč) - možnost provozovat turistiku až do 3000 m n. m., za stejnou cenu může jet i rodina se třemi nezletilými dětmi

 (* pojištění pro 2 dospělé osoby a 2 děti na 7 dní)

Zdroj: informace pojišťoven

Ze sedmi pojišťoven, které jsme oslovili, vychází základní pojištění pro čtyřčlennou rodinu nejlevněji u ČSOB Pojišťovny. Pojistné na sedm dní nabízí za 252 korun s léčebnými výlohami do 2,5 milionu korun. Nejdražší variantou je pojištění za 687 korun, které zahrnuje léčebné výlohy do 4 milionů korun a pojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadla.

U ČSOB Pojišťovny je možné sjednat si cestovní pojištění přes internet s desetiprocentní slevou, klienti můžou využít také call centrum. "Pojistná smlouva vzniká zaplacením pojistného. Platební detaily pro zaplacení prvního pojistného jsou obvykle zaslány e-mailem, v případě telefonického sjednání je možné i prostřednictvím SMS," říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Pobyt v horách i u moře se pojišťuje za stejnou částku

"V rámci letní dovolené se u pobyt u moře nebo v horách žádný rozdíl v sazbách a limitech plnění nerozlišuje, pokud klient provozuje běžné rekreační aktivity," potvrdila Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny (ČPP). V případě hor je pouze třeba si ohlídat, aby se nejednalo o vysokohorskou turistiku v terénu nad 2000 metrů, kterou je nutné si připojistit, upozornila.

Při cestování s dětmi vychází výhodněji komplexnější cestovní pojištění, které za 630 korun nabízí třeba Česká podnikatelská pojišťovna a které kromě pojištění léčebných výloh pojišťuje i odpovědnost za škodu, úraz a zavazadla.

"V rámci dovolené u moře jsou bez příplatku pojištěny všechny běžné rekreační sporty a plážové aktivity. Na rizikové sporty, například surfing, windsurfing, vodní lyžování, vodní motorové sporty a jiné je nutné se připojistit," říká Renata Čapková.

Nárok na stornopoplatky při jakékoli události

Pojišťovna AGA international SA nabízí speciální pojištění All Risk storno, které umožňuje uplatnit nárok na proplacení stornopoplatků v případě prakticky jakékoli události, jež brání pojištěnému v nástupu na cestu a kterou je schopen doložit písemným dokladem. Nárok na proplacení 80-90 procent ze stornopoplatků v případě storna zájezdu vzniká například v případě nástupu do nového zaměstnání, výpovědi ze strany zaměstnance, pozvání na svatbu za svědka, psychickým potížím, předvolání k soudu, ke zkoušce ve škole atd.

Pohorky - ilustrační foto.

Pojištění přes internet je výhodnější

Pojistit můžete i mazlíčky

Pojistit se dá storno zájezdu, zpoždění letu, zavazadel i únos letadla. Česká podnikatelská pojišťovna nabízí například i pojištění nákladů na veterinární léčbu psů, koček a fretek v zahraničí, které si klient může sjednat jako doplněk svého pojištění. Pojistné na den se pohybuje od 19 korun.

Pojišťovny standardně nabízí výhodnější možnost pojistit se přes internet s desetiprocentní slevou, některé již nabízejí i pojištění přes SMS a telefonicky přes call centrum. Česká pojišťovna nabízí tento cestovní pojištění přes facebookový profil s 20procentní slevou nebo aplikaci pro chytré telefony Pojišťovna. Díky ní je možné si cestovní pojištění nejen uzavřít a zaplatit, ale také například prodloužit. 

Cestovní pojištění musí být sjednáno ještě v době, kdy je klient v České republice. Není tedy možné ho sjednat přes internet nebo telefonicky. Pokud je klient v zahraničí, škodní událost už může probíhat. Ze zahraničí se dá prodloužit již sjednané pojištění.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....