Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Češi stále podceňují cestovní pojištění

Česko

Úspora v řádu desítek korun motivuje některé turisty, aby do ciziny vyrazili jen s průkazem zdravotní pojišťovny

PRAHA Pan Karel vyrazil na dvoutýdenní dovolenou do Egypta a stejně jako každý rok bez cestovního pojištění. Tentokrát ale netušil, že se mu úspora nákladů na pojistku ve výši necelých 300 korun krutě nevyplatí.

Ve svých necelých 60 letech prodělal v Egyptě cévní mozkovou příhodu. Po hospitalizaci byl do Česka přepraven leteckým speciálem. Celkové náklady na lékařskou péči a repatriaci se pak vyšplhaly na 700 tisíc korun. Ty musí zaplatit pan Karel, protože neměl cestovní pojistku. Takových odstrašujících příkladů je v poslední době celá řada, protože lidé se snaží ušetřit na dovolené, co se dá. V hledáčku jejich zájmu je i cestovní pojištění, na které se řada lidí dívá optikou „vyhozených peněz“.

„Lidí, kteří podceňují riziko, že se jim v cizině na dovolené může něco přihodit, nijak neubývá. Tím, že vyrazí na cesty jen s kartičkou od zdravotní pojišťovny, riskují, že většinu případných nákladů na lékařskou péči ponesou na svých bedrech,“ upozorňuje Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Na základě zdravotního průkazu sice lidé získají nezbytné ošetření v zemích EU, problémem ale jsou odlišné ceny za lékařské ošetření v Česku a v cizině. Tuzemská zdravotní pojišťovna pak proplatí jen takovou částku, kolik stojí daný lékařský úkon v Česku. A to bývá jen velmi malá část celkových nákladů. Zbytek musí klient, pokud nemá cestovní pojistku, zaplatit sám,“ vysvětlil Friedrich. Základním motivem takového riskování lidí je snaha na dovolené co nejvíce ušetřit. Proti minulým rokům Češi vyrážejí na kratší pobyty, omezují letecké zájezdy a raději vyrážejí na dovolenou „po vlastní ose“. Důsledkem toho je i letošní nárůst zájmu o autokarové zájezdy, zejména do Chorvatska. A právě tato skupina turistů riziko cestování bez pojištění podceňuje nejvíce.

Problém je v tom, že si lidé neuvědomují, kolik vlastně stojí lékařská péče v cizině. A jde o značné sumy. „Jen ambulantní ošetření po Evropě může znamenat desetitisíce korun. V případě USA jsou částky ještě několikrát vyšší. Obyčejná zlomenina ruky nebo nohy včetně rentgenování a krátkého pobytu v nemocnici může zraněného přijít na částku okolo sta tisíc korun,“ uvedla Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Zástupci pojišťoven proto lidi varují, aby nepodceňovali roli cestovních pojistek. „Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit. A tím je i cestovní pojištění. Za investici dvacet či třicet korun za den klient získá jistotu, že nebude muset lékařskou pomoc v cizině splácet ještě řadu dalších let po návratu z dovolené,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

***

PŘÍKLADY NÁKLADŮ NA OŠETŘENÍ V CIZINĚ

* Obvyklé ceny za lékařské úkony

v zahraničí se různí.

* Operace slepého střeva (v Kč)

Chorvatsko 38 400

Španělsko 137 200

Itálie 98 600

Řecko 123 000

Francie 132 400

Norsko 370 600

Švédsko 182 500

Turecko 176 100

USA 477 600

* Komplikovaná zlomenina včetně

třídenního pobytu v nemocnici (v Kč)

Chorvatsko 25 200

Španělsko 88 300

Itálie 79 500

Řecko 50 500

Francie 91 000

Slovinsko 65 000

Norsko 112 000

Švédsko 85 300

Turecko 125 400

USA 196 700

* Tuzemská zdravotní pojišťovna

proplatí jen takovou částku, kolik

stojí daný lékařský úkon v Česku.

A to bývá jen velmi malá část

celkových nákladů. Zbytek musí

zaplatit sám klient nebo z komerční

cestovní pojistky.

Autor: