Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dárek zaměstnancům: pět dní zdravotního volna

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Stále více Čechů chodí do práce, i když jsou nemocní. Pro politiky, zaměstnavatele i odboráře je tento trend znepokojivý, protože neléčený marod může v zaměstnání nakazit kolegy, a sám si navíc uhnat vážný zdravotní problém. To by se nyní mohlo změnit.
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Z rozhovorů s lékaři plyne nový trend: zatímco dříve jim do ordinace chodili zdraví lidé a předstírali nemoc, aby dostali neschopenku, teď tam chodí očividně nemocní lidé, kteří neschopenku rozhodně odmítají,“ říká předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. Začal proto s odbory i firmami hledat řešení.

Jedno, se kterým nikdo nemá problém, se našlo – zavedení takzvaných sick days neboli plně propláceného volna nad rámec dovolené, během kterého zaměstnanec zůstane s lehčí nemocí doma v posteli.

Problémy s masovým přecházením nemocí se datují od roku 2008, kdy začala platit karenční doba, tedy pravidlo, že první tři dny nemocenské jsou neplacené. Tomu se Češi kvůli obavám z nižších příjmů vyhýbají, což potvrdil i lednový průzkum pracovního portálu Profesia.cz. Tři čtvrtiny dotázaných uvedli, že jdou do práce i s nemocí, protože si výpadek financí nemohou dovolit.

„Během rozhovorů se zástupci zaměstnavatelů a s odbory jsme dospěli k tomu, že pro všechny nejpřijatelnějším řešením by bylo zavedení pěti dnů indispozičního volna v zákoně. Na rozdíl od zrušení karenční doby je k tomu podstatně větší vstřícnost,“ říká Sklenák. Detaily musí vyjednat tripartita, ale za sněmovnu je prý jasné, že poslanců na schválení bude dost.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Hazard zakázali, automaty blikají dál

V obcích se zákazem hazardu zůstávají nelegální automaty. Obce je totiž nekontrolují, zasáhnout navíc mohou jen omezeně.

  • Propad cen benzinu pomalu ustává

Zlevňování ropy dusí těžaře, ale přineslo zisky mnoha firmám a potěšilo řidiče. Letos bude situace méně příznivá.

  • Motorek v kole? Doping pro chudé

Cyklistický svět řeší víkendový podvod Belgičanky Van den Driesscheové, u níž našli v rámu kola motorek. Vývoj mechanického dopingu však už může být mnohem dál.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat