Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dceřiné firmě Českých drah chybí vedení. Policie si přišla pro dva manažery

Ekonomika

  12:35
PRAHA - Nenápadné výzkumné firmě patřící pod České dráhy schází dva ze tří členů představenstva. Už v úterý několik zdrojů potvrdilo, že policie zadržela šéfa Výzkumného ústavu železničního (VUZ) Antonína Blažka. Podle nového zjištění serveru Lidovky.cz potkal podobný osud i ředitele pro techniku a rozvoj Petra Kavána.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty. foto: Petr TopičMAFRA

Úterní razie se týkala několika stavebních zakázek na české železnici z loňského roku, policisté se vydali k zadavateli těchto prací Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), ale i k projektantské firmě Sudop či právě do Výzkumného ústavu železničního.

V tuto chvíli ale není jisté, jakou roli v problematických zakázkách jeho lidé hrají.

VUZ je málo viditelná, ale důležitá společnost, která mimo jiné nabízí zkoušky vlaků na evropsky uznávaném okruhu ve Velimi. Provádí také statické testování sedadel, tlumičů a dalších částí železničních vozidel. Mezi její obchodní partnery patří velké nadnárodní společnosti jako Siemens či Bombardier.

Šest obviněných lidí a tři firmy. Policie dorazila i k železničním výzkumníkům

Pro dva klíčové manažery VUZ Blažka a Kavána si podle informací serveru Lidovky.cz přišli v úterý policisté. Ani jeden z nich nebyl ve středu dopoledne v práci, což potvrdily dva nezávislé zdroje. Mobilní telefony zvedaly jejich asistentky.

„Bohužel, není u mě k dispozici,“ sdělila asistentka generálního ředitele Blažka. Ani jedna z žen nechtěla k aktuální situaci svých nadřízených nic říci a odkazovaly na tiskové oddělení mateřské společnosti České dráhy.

Podle státního dopravce není provoz ve firmě policejní akcí narušen, byť tříčlenné představenstvo je kvůli absenci dvou svých členů neusnášeníschopné.

„Chod společnosti VUZ je standardně zajištěn a vše ostatní bude odvislé od dalšího postupu policie a výsledků vyšetřování. Z pozice mateřské společnosti jsme o aktuální situaci managementem VUZ průběžně informováni a věnujeme jí zvýšenou pozornost,“ sdělil bez dalších podrobností mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.
Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.

Policie stíhá podle posledních zpráv šest lidí a tři firmy. Měli se dopustit pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské ve stádiu pokusu.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ uvedl v úterý dozorující státní zástupce Ondřej Trčka.

Podle informací serveru Lidovky.cz se policisté zajímají mimo jiné o rekonstrukci trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Trutnovem z roku 2013. V ní figuruje jako zadavatel SŽDC a společnost Sudop jako projektant.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ dodal státní zástupce Trčka. Doplnil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...