Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti Země zarazily stavbu další dálnice, zlínské R49

Ekonomika

  12:39
ZLÍN - Městský soud v Praze zrušil stavební povolení pro silnici R49 do Fryštáku. Učinil tak na základě správní žaloby ekologických sdružení proti vydání stavebního povolení pro střední část silnice z Hulína do Fryštáku o délce 5,4 kilometru.

Brněnský ekologický aktivista ze sdružení Děti Země - Miroslav Patrik foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jako důvodné uznal čtyři žalobní body z pěti, takže mu nezbylo, než rozhodnutí bývalého ministra dopravy Gustava Slamečky o potvrzení stavebního povolení pro nezákonnost zrušit, sdělil dnes Miroslav Patrik z hnutí Děti Země. Řízení se tak vrací na ministerstvo dopravy.

ČTĚTE TAKÉ:

Stavební povolení napadly žalobou z června 2010 společně Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Unie pro řeku Moravu. Soud rozhodl loni 14. prosince.

"S krátkou délkou i s výsledkem soudního sporu jsme velmi spokojeni, neboť se prokázalo, že nelze vydávat stavební povolení, které bude v rozporu se dvěma podmínkami územního rozhodnutí, bude chybět jedno správní rozhodnutí na ochranu přírody a bude se tolerovat noční nadlimitní hluk z automobilové dopravy v blízké obci Třebětice," uvedl Patrik.

Kudy povede R49

R49 má vést z Kroměřížska napříč Zlínským krajem až ke hranici se Slovenskem. Přes výhrady ekologů ŘSD stavbu prvního úseku silnice R49 slavnostně zahájilo už v září 2008 u Zahnašovic na Kroměřížsku. Kvůli nedostatku peněz ale stavba stojí. Komunikace se má v budoucnu u Hulína dálniční křižovatkou napojit na rychlostní silnici R55 a dálnici D1.

Podle něho nelze povolovat stavbu, aniž před tím byla vydána výjimka ke škodlivému zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, což sice krajský úřad ve Zlíně loni 4. srpna udělal, ale ministerstvo životního prostředí (MŽP) ještě zkoumá podaná odvolání.

Soud podle něj uznal za nezákonné i odmítnutí požadavku přezkoumat na ministerstvu zdravotnictví stanovisko hygienika, podle něhož by i po vybudování protihlukových stěn na několika místech v Třeběticích byly překračovány noční hlukové limity.

Na ministerstvu dopravy podle Patrika nyní probíhají tři stavební řízení pro úsek silnice R4901 z Hulína do Fryštáku. "Lze jen stěží odhadnout, kdy budou dokončena.

Navíc v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2012 a na roky 2013 a 2014 nejsou vyčleněny zatím žádné peníze, takže s výstavbou tohoto úseku se zatím nepočítá. Z celkových nákladů 9,3 miliardy korun se v roce 2011 z plánovaných čtyř milionů Kč utratilo jen 2,1 milionu korun," uvedl ekolog.

Nepotřebná silnice?

MŽP sice nedávno schválilo po pěti letech od podání oznámení Ředitelstvím silnic a dálnic ČR stavbu druhého úseku rychlostní komunikace R49 mezi Fryštákem a Lípou na Zlínsku, na zahájení stavby ale také chybějí peníze.

Ekologové silnici R49 odmítají dlouhodobě. Podle nich je teď nepotřebná, zvláště když má být v roce 2014 dokončena čtyřpruhová silnice z Otrokovic do Zlína-Malenovic. R49 navíc údajně zbytečně zničí krajinný ráz a přírodu Přírodního parku Vizovické vrchy. Naproti tomu k největším zastáncům silnice R49 patří zlínské hejtmanství. Důvodem je zejména napojení průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku na dálniční síť.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat