Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Developeři si mnou ruce. Češi chtějí bydlet ve svém a kupují nové byty

Ekonomika

  6:00aktualizováno  7:33
PRAHA - Krize v Česku skončila. Alespoň ta na realitním trhu. Díky levným hypotékám a slevám developerů se loni v Česku prodalo o desetinu víc nových bytů než v roce 2012. V Praze byl nárůst dokonce čtvrtinový. Prodalo se tak zhruba stejně bytů jako před vypuknutím krize v roce 2007. Od té doby přitom trh klesal.

Developeři loni v Praze prodali celkem 5015 nových bytů, což je oproti roku 2012 o téměř 25 procenta více. Jde o nejlepší výsledek od krizového roku 2008. Podle společnosti Ekospol, která statistuku vypracovala, je za oživením trhu zejména klesající cena hypoték.

„Vliv na dosud rekordní výsledky měla také neustále doplňovaná nabídka bytů v takzvaných superlevných projektech (do 45 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH), kde se realizuje většina skutečné poptávky,“ míní Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.

Prodej nových bytů v Praze.

Prodej nových bytů v Praze.

A půjčky na bydlení by neměly být dražší ani letos. Podle prognózy realitního portálu RealityČechy.cz by se úrokové sazby hypoték měly držet v rozmezí 3 až 3,2 procenta.

„Sazby by se měly pohybovat po celý letošní rok na velmi nízkých hodnotách, a to je pro trh dobrá zpráva. Při souběhu příznivých faktorů a vyhroceném konkurenčním boji připadá v úvahu i možnost krátkodobého prolomení 3 % hranice,“ míní Libor Ostatek ze společnosti Golem finance.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdražovat by neměli ani developeři. Stavební boom v posledních letech a silná konkurence příliš prostoru pro zvyšování cen nedává. Jen u velmi lukrativních projektů lze očekávat nárůst v řádu jednotek procent.

„V roce 2014 budou cenové změny zanedbatelné. Nárůst cen obecně jistě nepřekročí pět procent. V některých méně atraktivních lokalitách se ani neprojeví. Zvýšení daní se částečne promítne ve snížení marží developerů,“ říká Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Ačkoli se loni zvyšovalo DPH o jedno procento, ceny nových bytů zůstaly stejné a poptávka po nových bytech podle Star Group meziročně posílila o 10 procent. Zájem o velké rodinné byty vzrostl dokonce dvojnásobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Byty totiž začala kupovat demograficky silná vlna lidí středního věku s vyššími příjmy, která si v minulosti pořídila malé byty a nyní potřebuje změnu, především kvůli rozrůstající se rodině.

Velkou roli hraje také nákup bytů jako investic a prostředků na zajištění stáří. „Konkrétně u našich projektů představují investiční nákupy bytů více než čtvrtinu všech prodejů,“ poznamenal Korec, jehož Ekospol loni prodal celkem 653 nových bytů.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat