Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden z největších diamantů světa se vydražil za méně než půl miliardy

Ekonomika

  21:41
Bílý diamant zvaný The Rock, velký asi jako golfový míček, se ve švýcarské Ženevě vydražil za 18,6 milionu švýcarských franků, v přepočtu za 452 milionů korun. Největší bílý diamant, jaký kdy v aukci byl, ale zaostal za předpoklady. Myslelo se, že by se diamant mohl prodat až o 300 milionů korun dráže.

Odborníci očekávali, že o diamant bude velký zájem. Aukce ale nakonec trvala jen několik minut, informovala agentura AFP. Diamant vážící 228,31 karátu však v aukci jeden rekord pokořil, a to nejvyšší cenu za jeden karát ve své kategorii.

Dražbu The Rocku měl na starosti Rahul Kadakia z prestižního aukčního domu Christie’s a výsledek ho navzdory vyšším očekáváním nezklamal. Původně se totiž předpokládalo, že by se diamant mohl prodat až za 30 milionů švýcarských franků (729 milionů korun).

Výsledná částka včetně provize pro komisaře, kterou kupující ze Severní Ameriky jenž si přál zůstat v anonymitě zaplatí je 21,7 milionu švýcarských franků (526 milionů korun).

Unikátní bílý diamant byl objeven už před asi dvaceti lety, a to v Jihoafrické republice. The Rock měří 3,1 centimetru na šířku a 5,4 centimetru na délku a váží 61,3 gramu. Předchozí vlastník jej vydražil rovněž v aukční síni Christie’s a nosil jej jako součást náhrdelníku od značky Cartier.

„Je to skutečně výjimečný diamant hruškovitého tvaru“ a „je dokonale symetrický“, řekl agentuře AFP před prodejem Max Fawcett, vedoucí oddělení šperků Christie’s v Ženevě. Podle odborníka je to poměrně vzácný úkaz, protože „u těch nejvýznamnějších diamantů je nezřídka při broušení obětována část tvaru“. Podle Fawcetta existuje jen „hrstka“ diamantů této kvality.

The Rock tak stanovil „novou rekordní cenu za karát diamantu barvy G“. Stupnice pro barevné odstíny bílých diamantů je od D do Z, D jsou naprosto bezbarvé, G je čtvrtá nejlepší možná hodnota.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat