Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dlouhý: Práce pro migranty u nás je. Rekvalifikaci by jim zaplatily i samy firmy

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Řešme uprchlickou krizi konstruktivně, vyzval ve středu šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a přišel s návrhem zřídit fond, prostředky z nějž by mohli migranti čerpat, aby se v tuzemsku mohli snadněji začlenit do pracovního procesu. A představitelé českých podniků jeho návrh kvitují. „Náš projekt se líbí třeba firmám Hamé nebo Škoda Auto,“ řekl Dlouhý v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a obchodu foto: Česká pozice

Lidovky.cz: Uvedl jste, že vznik fondu bude Hospodářská komora iniciovat jen v případě, že se v Česku zvýší počet žadatelů o azyl. Kolik migrantů by tedy muselo do tuzemska dorazit, abyste návrh realizovali?
Přesné číslo vám neřeknu, my jsme pouze přišli s konkrétním a věcným návrhem, jak současnou situaci řešit. A co se týče zahájení projektu, budeme čekat na případnou iniciativu kompetentnějších institucí, například Ministerstva vnitra, krajů nebo nevládních organizací. Celou záležitost navíc ještě musíme podrobně projednat i s kolegy z představenstva Hospodářské komory.

Žádosti o azyl v Česku

Od začátku roku 2015 v Česku o azyl požádalo zatím 884 lidí. Úřady jej udělily 35 z nich.

Lidovky.cz: Pro koho by peníze z fondu byly určeny?
Počítáme s tím, že peníze z něj by mohli čerpat pouze ti, kteří v naší republice pobývají legálně. Tedy jen ti, kteří zde dostanou azyl. Určitě nechceme a nebudeme podporovat žádné nelegální přistěhovalce.

Lidovky.cz: Říkal jste, že chcete, aby se na vzniku fondu finančně podílel stát společně s firmami. Už jste zástupce některých podniků se žádostí o spolupráci oslovil?
Musím říct, že jsem velice rád, že ten náš návrh zatím nikdo nezpochybňuje, nezesměšňuje ani neodmítá. A co víc, mnohé společnosti na něj reagovaly velice vstřícně. S některými firmami už jsem dokonce i mluvil. Náš koncept se velice líbí například zástupcům firmy Hamé, výrobci postelí Linet, ale i několika dalším velkým a středním podnikům. A pozitivní ohlasy cítíme třeba i z mladoboleslavské škodovky.

Lidovky.cz: A co příspěvek od státu?
Na ten moc nespoléhám.

Zpravodajka ze Srbska: Amdžad sní o práci v Německu. Ale kdy ho tam pustí?

Lidovky.cz: Kolik peněz byste v plánovaném fondu chtěli shromáždit?
O přesné částce ještě budeme jednat a záležet samozřejmě bude i na případných příspěvcích od jednotlivých firem, ale nemáme velké oči. Podle mého názoru by tam v začátcích mohly být jednotky milionů.

Lidovky.cz: Zároveň jste vyjádřil přání, aby azylanti pracovali na postech, které tuzemské firmy těžko obsazují českými pracovníky. O jaké pozice by se mělo jednat?
Těch oborů je celá řada. Často se hovoří třeba o svářečích. Já samozřejmě vím, že každý imigrant není svářeč, ale díky našemu fondu by mohl získat aprobaci. Dále se jedná o řidiče kamionů i městské hromadné dopravy, u těch by případná rekvalifikace nestála ani mnoho peněz a úsilí. V Česku ale zoufale chybí například i kominíci, zámečníci nebo pokrývači.

Kdo je Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý (1953) po sametové revoluci působil jako poslanec (1990-1992) a jako poslední československý a první český ministr průmyslu (1990-1997).

Následně pracoval jako poradce nadnárodní společnosti Golman Sachs a ABB. V letech 2010-2012 působil u Mezinárodního měnového fondu.

V červnu 2012 pak oznámil kandidaturu na prezidenta. Ministerstvo vnitra jej však pro nedostatečný počet podpisů na kandidátských peticích z voleb vyloučilo.

Od května 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

Lidovky.cz: Mnozí z těch, kteří do Evropy přicházejí, ale dosáhli určitého stupně vzdělání, někteří z nich jsou dokonce i vysokoškoláci. Jak chcete takovéto lidi donutit k tomu, aby v Česku pracovali jako kominíci nebo pokrývači?
Když jsem na začátku tohoto tisíciletí stavěl dům, tak ty nejhorší pomocné práce, tedy zametání po zednících či nošení pytlů s cementem, vykonával asi padesátiletý pán z Ukrajiny, vystudovaný elektrotechnický inženýr, který ale byl po svém příjezdu do Česka ochoten dělat prakticky cokoli. A já věřím, že u současných migrantů by ta poptávka po jakékoli práci mohla být podobná.

Lidovky.cz: Finance z fondu by tedy primárně směřovaly na rekvalifikační kurzy?
Spíše na vzdělávání obecně. Kromě rekvalifikací chceme cílit také na vzdělávání ve školách či učilištích. A některé vzdělávací instituce náš záměr podporují. Vůli spolupracovat s námi už vyjádřil například ředitel pražské Střední odborné školy stavební a zahradnické.

Lidovky.cz: A co ti, kteří o žádnou práci ani vzdělání stát nebudou?
I tací asi přijdou. Do Evropy určitě dorazí i skupina lidí, kteří se tady nikdy nebudou schopni socializovat, ale s tím my (Hospodářská komora pozn. red.) nic nezmůžeme.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...