Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Česka míří další turecká 'telenovela'

Média

  14:51
PRAHA - Kanál zaměřený na romantiku Prima Love nasadí koncem srpna do vysílání dramatický turecký seriál Ezel. Stane se fenoménem jako v balkánských zemích, nebo ho čeká osud Šeherezády, kterou s velkou pompou v březnu uvedla a následně "zastrčila" televize Nova?

Prima nasadí do vysílání turecký seriál Ezel foto: TV Prima

"Je odsouzen za zločin, který nespáchal. Jeho hnacím motorem je pomsta za zradu těch, kvůli kterým trpěl." Tak zní podtitul tureckého seriálu Ezel, který se chystá TV Prima koncem srpna nasadit na svůj kanál pro ženy Prima Love.

Do orientální verze slavného příběhu o pomstě hraběte Monte Christo vkládá Prima velké naděje. "Výpravné drama o lásce a přátelství, zradě a pomstě" totiž vyvolalo v Turecku lavinu fanouškovského šílenství.

"Když měl Ezel v říjnu 2009 premiéru, sledovalo ho více než třináct milionů diváků a své publikum si udržel," říká PR koordinátorka Primy Markéta Hellingerová. Podle ní o kvalitě seriálu svědčí i fakt, že na stránkách Mezinárodní filmové databáze ho diváci ohodnotili slušnými 8,7 body z desíti.

Prima o seriálu tvrdí, že "vnese naprosto nový pohled na produkci této hranice mezi Evropou a Asií". Český divák má ale ještě v živé paměti vzpomínku na 180dílný romantický seriál turecké produkce Šeherezáda, ve kterém hlavní aktérka bojovala o přežití svého syna.

Hlavní konkurent Primy - televize Nova - tehdy avizovala, že se v žádném případě nejedná o další z řady nekonečných romancí. "Když se na to podíváte, tak podle stylu, jakým je to natočené, se to nedá nazývat telenovelou," hájila v březnu nasazení nekonečné mýdlové opery do hlavního vysílacího času mluvčí televize Michaela Fričová.

Tisíc a jedna noc
Seriál Šeherezáda aneb Tisíc a jedna noc, který vysílá TV Nova

Již po prvním díle však bylo každému jasné, která bije. A turecká série po chabých výsledcích ve sledovanosti nemilosrdně putovala z výsluní programového schématu.

RECENZE LIDOVÝCH NOVIN

Podzimní tahoun Primy se na obrazovkách objeví poprvé v sobotu 20. srpna, už teď si však můžeme udělat obrázek z reakcí slovenských diváků na Česko-slovenské filmové databázi, kde má seriál slabých 48 procent.

Prima nasadí do vysílání turecký seriál Ezel

"Po Šeherezádě je to příjemné překvapení, avšak ne až tak příjemné, aby si to zasloužilo víc jak dvě hvězdičky (z pěti možných - pozn. red.). Některé scény obsahují tolik nonsensu a hlouposti, až mě to přivádí do zoufalství," hodnotí seriál slovenský divák.

Najde se ale i kladný komentář. "Mistrovství v podobě seriálu, který svojí se kvalitou lehce vyrovná, nebo i překoná americké seriálové skvosty," píše uživatelka s přezdívkou Karush.

Zda 33dílné kriminální drama o pomstě zhrzeného Ezela k obrazovkám přiláká i české divačky, na které cílí, je zatím ve hvězdách. Jisté ale je, že oproti balkánským zemím zatím středoevropany exotická orientální tvorba zatím příliš netáhne.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...