Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do prestižního indexu sta nejlepších firem na londýnské burze přibyl Avast, jako první český podnik v historii

Ekonomika

  19:54aktualizováno  20:54
Londýn - Do prestižního indexu londýnské akciové burzy FTSE 100 ve středu přibyl se třemi dalšími firmami český výrobce antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

A je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských sovětských satelitů, připomněl server Patria. Většina společností v indexu má sídlo v Británii nebo Irsku.

Stovku firem s největší tržní hodnotou, které se obchodují na londýnské burze, naopak kvůli problémům způsobeným pandemií opustily aerolinky easyJet, největší britský dodavatel energie Centrica, britská strojírenská společnost Meggitt či provozovatel výletních plaveb Carnival.

Zakladatelé společnosti Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera

Zakladatelé společnosti Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera

Vedle Avastu v něm přibyly sázková firma GVC Holding, dále společnost Kingfisher, která je největším maloobchodním prodejcem potřeb pro kutily v Evropě, a firma Homeserve, jež se zabývá opravami v domácnostech a jejich pojištěním.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů, z velké části bezplatně.

Avast vstoupil na londýnskou akciovou burzu LSE v květnu 2018. Jednalo se o jednu z největších primárních emisí akcií technologické firmy na londýnské burze vůbec. Nabídková cena ohodnotila celý podnik na zhruba 2,4 miliardy liber (71,7 miliardy korun). Společnost plánovala primární nabídku už v roce 2012 ve Spojených státech, ale kvůli podmínkám na trhu od plánu ustoupila. S akciemi firmy se obchoduje také na pražské burze.

 • Avast je česká antivirová firma, která na trhu působí již od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Podle odborníků se firma řadí ke světové špičce.
 • Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma každý měsíc zablokuje miliardu útoků a zaměstnává více než 1700 lidí. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkým Symantecem.
 • Avast založili počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, který je v současnosti podle magazínu Forbes s majetkem v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun) sedmým nejbohatším Čechem. Za jejich obchodním úspěchem stojí rozhodnutí distribuovat plně funkční antivirovou počítačovou ochranu zdarma.
 • Strategie Avastu je v současnosti zaměřena na ochranný software nejen pro osobní počítače, kde růst již zpomaluje, ale také na mobilní zařízení a bezpečnostní řešení pro zákazníky z řad malých a středních firem. Avast proto rozvíjí i placené produkty, například na správu firemních mobilních účtů, na čištění disků nebo na správu hesel.
 • Vedení společnosti sídlí v Praze, pobočku má také v Brně. Ředitelem Avastu je Ondřej Vlček. Celkem 40 procent akcií Avastu se od roku 2018 obchoduje na pražské burze, 38 procent drží zakladatelé, 13 procent CVC Capital a zbytek zaměstnanci.
 • V minulosti firma koupila českého vývojáře mobilních aplikací Inmite či vývojářskou firmu Remotium. V roce 2016 se společnost dohodla na převzetí svého rivala AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun). V předchozích letech pak Avast koupil firmu Piriform, která vyvíjí nástroje pro optimalizaci a čištění počítače, a slovenskou mobilní vývojářskou firmu INLOOPX.
 • V květnu 2018 se akcie Avastu začaly obchodovat i na Londýnské akciové burze (LSE). Jednalo se o jednu z největších primárních emisí akcií technologické firmy na londýnské burze vůbec. Nabídková cena ohodnotila celý podnik na zhruba 2,4 miliardy liber (71,7 miliardy korun). Firma plánovala primární nabídku už v roce 2012 ve Spojených státech, ale kvůli podmínkám na trhu od plánu ustoupila. Avast ve středu 3. června 2020 přibyl do prestižního indexu londýnské akciové burzy FTSE 100 a je tak první českou firmou v tomto indexu. Podle serveru Patria je to zároveň vůbec poprvé, co v indexu FTSE 100 figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských sovětských satelitů.
 • Loni na podzim se Avast stal terčem kybernetické špionáže. Pokus o špionáž zaměřenou na produkty firmy byl odhalen na přelomu září a října. Avast na odvrácení útoku spolupracoval s policií a Bezpečnostní informační službou (BIS). Útok pocházející pravděpodobně z Číny cílil na nástroj na optimalizaci počítače CCleaner. Letos Avast zrušil divizi Jumpshot, která prodávala údaje o uživatelích produktů Avastu.
 • Avast loni zvýšil čistý zisk o 19 procent na 322,3 milionu USD, tedy v přepočtu 7,7 miliardy korun. Tržby stouply o 5,6 procenta na 873,1 milionu USD, což je přibližně 21 miliard korun. Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 7,9 procenta na 483 milionů USD. K hlavním trhům společnosti patří USA a Kanada, Brazílie, Francie, Rusko a Německo.
 • Firma v souvislosti s epidemií covid-19 zaznamenala zvýšený zájem koncových spotřebitelů o antivirus pro PC, což souvisí s přesunem lidí k práci z domova. Naopak nižší příjmy měla v segmentu malých a středních firem. Kvůli nižším reklamním výdajům si hůře vedl i webový prohlížeč Avast Secure Browser nebo mobilní produkty. Koncem dubna firma oznámila, že prostřednictvím svého nadačního fondu daruje 25 milionů dolarů (asi 595 milionů korun) na výzkumné iniciativy bojující s nákazou covid-19. Pětina z této částky je určena na aktivity v České republice.
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat