Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Antimonopolní úřad znovu čeká rozhodnutí ve věci návrhu zákazu plnění mýtné smlouvy

Mýtná brána na dálnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána na dálnici. | foto: Shutterstock

Brno Antimonopolní úřad se musí znovu zabývat návrhem na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného systému, konsorciem CzechToll a SkyToll. Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem proti červencovému rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Stížnost podal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), dále ministerstvo dopravy, CzechToll a SkyToll.

Nepřiznání odkladného účinku je patrné z databáze rozhodnutí NSS. V praxi to znamená, že platnost rozhodnutí krajského soudu není pozastavena do doby, než NSS rozhodne o kasačních stížnostech.

„Stěžovatelé neprokázali, že by v důsledku účinků kasační stížností napadeného rozsudku hrozila reálná újma veřejným zájmům či přímo jejich nabytým právům,“ stojí v usnesení. Jak a kdy rozhodne soud o kasačních stížnostech, nelze na základě způsobu vyřízení žádosti o odkladný účinek předjímat. Je to dílčí rozhodnutí, potvrdil ČTK soudce Ondřej Mrákota.

Mýtná brána v Česku.
Kolona kamionů. Ilustrační foto.

„Úřad bere v potaz, že NSS zamítl naši žádost o odkladný účinek. Opakované správní řízení v dané věci již probíhá,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Krajský soud v červenci konkrétně vyhověl žalobě společnosti Kapsch, která je dosavadním provozovatelem systému elektronického mýtného. Kapsch se domáhá toho, aby ÚOHS zakázal plnění smlouvy s novým provozovatelem. Tvrdí, že uzavření smlouvy bránilo dřívější předběžné opatření. Úřad původně dospěl k závěru, že není důvod zakázat plnění smlouvy.

„ÚOHS má podle rozsudku urychleně zahájit správní řízení o zákazu plnění mýtné smlouvy státu uzavřené s firmami skupiny PPF. Byla totiž uzavřena protiprávně,“ uvedl mluvčí Kapsche David Šimoník.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll uspělo ve sledovaném mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak má na konci roku vystřídat společnost Kapsch.

Krajský soud také nedávno v jiném řízení rozhodl, že ÚOHS musí nejpozději do 9. září rozhodnout o námitkách firmy Kapsch proti mýtnému tendru. Soud tak vyhověl žalobě společnosti na nečinnost úřadu. V květnu soud přikázal antimonopolnímu úřadu znovu prošetřit podmínky mýtné soutěže, úřad ale chtěl čekat na výsledek řízení o kasační stížnosti.

„ÚOHS si musí být vědom toho, že všemožnými odklady, kličkami a zdržováním jen přispívá ke zvyšování budoucích škod státu za odpírání spravedlnosti a porušování zákona,“ uvedl Šimoník.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.