Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bič na auta v 'šedé zóně'. Mlčení o novém majiteli může stát 50 tisíc

Škoda Favorit v autobazaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Favorit v autobazaru. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Tvrdé tresty můžou dopadnout na řidiče, kteří podcení novou podobu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Na 50 tisíc korun je může vyjít například to, když včas neoznámí, kde se nachází auto, které nechali dočasně vyřadit z registru vozidel.

Přísné pokuty souvisí se snahou ministerstva dopravy vyčistit úřední záznamy od aut, která už často fyzicky neexistují. Nejčastěji se mluví o takzvaných polopřevodech – to je stav, kdy prodávající odhlásí auto, a nikdo další už ho do registru nepřihlásí.

Tento mezistav díky lednové novele zmizí. Auta, která z různých důvodů jejich noví majitelé nenahlásili, mají čas do konce června. Pak vůz úředně zanikne a už ho nikdy nebude možné legálně provozovat. Ve vzduchu visí i tvrdý peněžitý trest.

VÍCE K TÉMATU:

„Zákon stanovil nové sankce za porušení povinností vyplývající ze zákona. A to například za nenahlášení změn v registrovaných údajích jako je změna vlastníka nebo provozovatele,“ popsal mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Hříšníkům hrozí za tento přestupek reálně pokuta do výše padesáti tisíc korun. V případě závažnějších porušení zákona se může trest vyšplhat až na pět milionů.

Polopřevody uvádějící auta do pomyslné šedé zóny trvaly neomezeně dlouho a dávaly prostor k nejrůznějším nepoctivostem. Podle odhadů resortu dopravy je „polopřevedených“ aut v Česku až čtvrt milionu. Přesně to ale nikdo nedokáže odhadnout.

Metody filutů

„Tento mezikrok využívají někteří filutové. Někdo třeba sepíše fiktivní smlouvu, jako že auto prodává, odhlásí ho z evidence a hodí ho někde do škarpy, protože se nechce starat o likvidaci „mrtvoly“,“ popsal jeden z příkladů zneužití polopřevodu ministr dopravy Dan Ťok (nestr. za ANO).

Anebo jiný případ. Stalo se, že nový majitel auta naboural. Kdyby vrak nahlásil, musel by ho nechat na vlastní náklady ekologicky zlikvidovat. Proto jej někam „uklidil“ a formálně nechal ve stavu polopřevodu, s čímž ho dosavadní právní úprava nenutila nic udělat.

Lidem, kteří si koupí auto nyní, nově přibyla povinnost do deseti dnů vůz přihlásit. Do stavu polopřevodu se tak vůz nemá šanci dostat.

Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě...

Nová podoba zákona se dotkne také lidí, kteří auto z nějakého důvodu dočasně vyřadili z registru. Do konce roku musí na místně příslušný úřad nahlásit, kde se vyřazené vozidlo nachází a účel jeho využití.

I v tomto případě se majitel může dopustit přestupku a zaplatit pokutu až 50 tisíc korun. Pro dočasně vyřazená auta skončí právní vakuum, jejich majitelé neplatili povinné ručení a osud vozů šlo jen těžko odhadovat.

Veteránisté jsou v klidu

Dopadu novely se báli například majitelé veteránů, kteří zdaleka nevlastní jen auta, s nimiž pravidelně vyjíždí na silnice. Některé stroje si šlechtí v garážích či na zahrádkách, ale do provozu s nimi nevyráží.

Tito lidé už ale můžou být klidnější. Veteráni můžou zůstat vyřazení z registru neomezeně dlouho – ovšem s podmínkou, že jejich vlastník vždy po roce oznámí, kde se auto nachází, v jakém je stavu a na co ho majitel využívá. Pokud tak neučiní, vozidlo úředně zanikne a už ho nikdy nebude možné provozovat.

„Nás se novela nijak nedotkne. Hlavní je na nahlášení těchto údajů nezapomenout. V klubu si to ohlídáme,“ ubezpečil s úsměvem Arnold Rozehnal z Veteran Vehicle Cubu z moravských Konic.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...