6. dubna 2015 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zabavování taxíků nestačí. Okrádání cestujících to nevyřešilo

Taxi. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Zaplať, nebo přijdeš o auto. Přísný trest pro taxikáře obsažený v novele z roku 2012, měl uplést účinný bič na nepoctivé taxikáře, kteří se vyhýbali placení pokut a kaucí. Snaha se ale zatím míjí účinkem. Taxíků sice úřady zadrží každý rok desítky, nepoctivci ale nevymizeli.

Od začátku platnosti novely zadržela policie už 71 aut taxikářů, kteří nezaplatili kauci nebo pravomocně uloženou pokutu. Počet podobných případů stoupá. V roce 2012 se zadrželo 18 vozů, v roce 2013 20 a loni dokonce 30. Letos se už nepříjemný paragraf využil třikrát.

Policií vyměřená kauce může nepoctivce opravdu bolet. Pohybuje se totiž od 5 do 100 tisíc korun. „Jedině kaucí se nepoctiví taxikáři bojí,“ tvrdí pražský zastupitel a bývalý radní Lukáš Manhart (TOP 09). Zadržení vozu je přitom jediný způsob, jak je donutit citelnou sumu zaplatit. „Jen jedna čtvrtina uložených pokut v Praze je exekučně vymožena,“ upozorňuje Manhart.

Zákon ale podle magistrátu neřeší celou řadu problémů. Například neurčuje, jak nakládat se zabavenými vozidly. Dalším problémem je, že kaucí nejde potrestat za cílené předražení služeb neboli okrádání cestujících. „Kauci nyní může uložit pouze policie a celní úřady. Nejenom tyto, ale i další nedostatky současně platné legislativy je nutno řešit novelou zákonů s souvisejících s taxislužbou,“ míní pražská mluvčí Petra Hrubá.

Podle ministerstva dopravy nemůže žádná novela problémy s taxikáři sama o sobě vyřešit. „Zákony pouze poskytují nástroje. Samotné řešení problémů je na příslušných orgánech, které jsou k tomu zákonem určeny a v Praze je to magistrát,“ oznámil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Nástroje k zatočení s nepoctivci už prý Praha má. „Současná právní úprava poskytuje podle našeho názoru kontrolním orgánům dostatek pravomocí a nástrojů. Je na nich, zda je budou či nebudou využívat v plném rozsahu,“ dodává Neřold.

Zabavování neřeší okrádání

Podle Asociace koncesionářů v taxislužbě zabavování taxíků moc velký efekt na nepoctivce nemá. Většina okrádání se totiž prý neprokáže. „Prokazování nekalosti je hodně obtížné. Když někdo okrade například turistu, tak ten cizinec většinou neví, co má udělat. Nemá v ruce ani účtenku. Pak je to před policií tvrzení proti tvrzení,“ tvrdí mluvčí asociace Daniel Tarljovski.

Pomoc by mohlo jakési „zápisné“, které by šlo v případě prohřešku zabavit. „Ta novela moc velký úspěch nemá. Kdyby se místo toho určila kauce 50 tisíc při nástupu na taxislužbu, mělo by to mnohem větší efekt, než zabavování vozidla,“ radí Tarljovski.

jzlJakub Zelenka