Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Turbo u taxíků kontrolovat nesmíme, říká radní. A Praha má ve světě ostudu dál

Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | foto: MAFRA: Jiří Reichl

Před pár dny začalo internetem kolovat video, ze kterého má české hlavní město pořádnou ostudu. Švédský turista na něm zachytil pražského taxikáře, který jej při jízdě okradl tím, že používá ke zrychlení taxametru tzv. turbo. Pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má v Praze na starosti dopravu včetně taxislužby, však přiznává, že radnice taxikáře příliš kontrolovat nemůže.

Viděl jste ono video s taxikářem, který okradl zákazníka pomocí tzv turbo taxametru? Co tomu říkáte? 
Teď jsem to viděl. Je to strašný, strašný... Teď je na policii, aby se tím zabývala. Je tu však problém, protože v dnešní době nejsou akceptovány důkazy v podobě videa, takže bude problematické vše dokázat.

Asi nevíte, že šéf AAA Radiotaxi si celý záznam prozkoumal a uznal, že je autentický. A že taxikář opravdu zákazníka okradl.
A vyhodil toho člověka?

Vyhodil.
To je to nejlepší, co se mohlo stát, to je perfektní.

Dobrá, ale toto byl jen náhodný příklad, kdy si turista vše zaznamenal na video. My přece nemůžeme chtít, aby si všichni zákazníci s sebou vozili kamery a natáčeli si taxikáře. Zákazník by měl najít zastání jinde.
Ten stav je takový, že my jsme zintenzivnili množství a intenzitu kontrol. Najali jsme i nové figuranty. Problém je v tom, že k těmto excesům, docházelo, dochází a asi i docházet bude. Jediné, co v tom magistrát můžeme dělat, je zvýšit tu frekvenci kontrol. Když jsem nastupoval do funkce, měli jsme na kontrolu taxikářů nějakých šest figurantů, dnes jich funguje asi třicet. Takže kontrolujeme, ale k těm excesům bohužel dochází.

ČTĚTE TAKÉ

Rozumím tomu, že máte figuranty, ale jde mi o, že  by tady snad měl někdo kontrolovat i to, zda taxikáři nepoužívají nějaké nepovolené technické zařízení, třeba známé turbo. Takové kontroly vy neděláte?
V současné době nemůžeme provádět průběžné kontroly toho, jakým způsobem je taxi vybaveno. Kontrolujeme tak, že se figurant sveze s taxikářem a pokud zjistí nějaké předražení, tak se tím začne zabývat policie.

Takže vy nemáte právo zkontrolovat například to, jestli řidič nemá nějaké nepovolené zařízení?
Ne. My nemůžeme bez dalšího udělat kontrolu v taxíku a zjistit, jestli tam taxikáři turbo mají, nebo nemají, my můžeme pouze zkontrolovat tu službu - tedy jízdu, které se zúčastnil náš figurant.

Nestálo by to za nějaké systémové řešení? Že by například taxikáři měli nějakým způsobem zapečetěnou palubní desku či taxametr, aby nemohli něco nepovoleného do vozu přidávat?
To je ale otázka zákona. Rozhodně by to stálo za nějakou legislativní úpravu, ale bohužel my jsme limitováni zákonem, který nám neumožňuje provádět plošné kontroly zařízení v taxíku.

Tento problém ale není nový, je zde desítky let. A prakticky všichni pražští radní pro dopravu neustále říkali, že něco nejde vyřešit, protože by potřebovali nějakou oporu v zákoně. Přitom jejich politické strany - včetně té vaší - v parlamentu i ve vládě často byly. Ale problém zůstává stejný. I s ostudou ve světě.
My pro to děláme maximum. My jsme zintenzivnili kontroly. Snažíme se odhalovat předražení. Ale je to problém současné legislativy.

Takže nic konkrétního dělat nemůžete?
V současné chvíli můžeme jen maximálně využívat zákonného opatřerní - provádíme kontroly prostřednictvím našich figurantů. K tomu nás opravňuje zákon a naše nařízení, které máme přijaté. Nic jiného nám současná legislativa neumožňuje.

Takže výhled pro cestující v taxících není moc veselý.
Není veselý... V každé skupině existije určitá sorta lidí, dejme tomu pět až deset procent, kteří kazí pověst těm ostatním. Takže k těm případům dochází. Ale bojovat s tím můžeme jedině prostřednictvím zvýšené frekvence kontrol. Nic jiného s tím dělat nemůžeme. Je pak otázka zvážení nějaké legislativní iniciativy a změny, která by umožňovala plošné kontroly vozidel. Ale... v momentě, kdy k nějaké podobné kontrole dojde, tak měnut poté  tam to nepovolené zařízení může být zase nainstalováno. Takže je otázka, jestli to vede ke kýženému cíli.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...