Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Turbo u taxíků kontrolovat nesmíme, říká radní. A Praha má ve světě ostudu dál

Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | foto: MAFRA: Jiří Reichl

Před pár dny začalo internetem kolovat video, ze kterého má české hlavní město pořádnou ostudu. Švédský turista na něm zachytil pražského taxikáře, který jej při jízdě okradl tím, že používá ke zrychlení taxametru tzv. turbo. Pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má v Praze na starosti dopravu včetně taxislužby, však přiznává, že radnice taxikáře příliš kontrolovat nemůže.

Viděl jste ono video s taxikářem, který okradl zákazníka pomocí tzv turbo taxametru? Co tomu říkáte? 
Teď jsem to viděl. Je to strašný, strašný... Teď je na policii, aby se tím zabývala. Je tu však problém, protože v dnešní době nejsou akceptovány důkazy v podobě videa, takže bude problematické vše dokázat.

Asi nevíte, že šéf AAA Radiotaxi si celý záznam prozkoumal a uznal, že je autentický. A že taxikář opravdu zákazníka okradl.
A vyhodil toho člověka?

Vyhodil.
To je to nejlepší, co se mohlo stát, to je perfektní.

Dobrá, ale toto byl jen náhodný příklad, kdy si turista vše zaznamenal na video. My přece nemůžeme chtít, aby si všichni zákazníci s sebou vozili kamery a natáčeli si taxikáře. Zákazník by měl najít zastání jinde.
Ten stav je takový, že my jsme zintenzivnili množství a intenzitu kontrol. Najali jsme i nové figuranty. Problém je v tom, že k těmto excesům, docházelo, dochází a asi i docházet bude. Jediné, co v tom magistrát můžeme dělat, je zvýšit tu frekvenci kontrol. Když jsem nastupoval do funkce, měli jsme na kontrolu taxikářů nějakých šest figurantů, dnes jich funguje asi třicet. Takže kontrolujeme, ale k těm excesům bohužel dochází.

ČTĚTE TAKÉ

Rozumím tomu, že máte figuranty, ale jde mi o, že  by tady snad měl někdo kontrolovat i to, zda taxikáři nepoužívají nějaké nepovolené technické zařízení, třeba známé turbo. Takové kontroly vy neděláte?
V současné době nemůžeme provádět průběžné kontroly toho, jakým způsobem je taxi vybaveno. Kontrolujeme tak, že se figurant sveze s taxikářem a pokud zjistí nějaké předražení, tak se tím začne zabývat policie.

Takže vy nemáte právo zkontrolovat například to, jestli řidič nemá nějaké nepovolené zařízení?
Ne. My nemůžeme bez dalšího udělat kontrolu v taxíku a zjistit, jestli tam taxikáři turbo mají, nebo nemají, my můžeme pouze zkontrolovat tu službu - tedy jízdu, které se zúčastnil náš figurant.

Nestálo by to za nějaké systémové řešení? Že by například taxikáři měli nějakým způsobem zapečetěnou palubní desku či taxametr, aby nemohli něco nepovoleného do vozu přidávat?
To je ale otázka zákona. Rozhodně by to stálo za nějakou legislativní úpravu, ale bohužel my jsme limitováni zákonem, který nám neumožňuje provádět plošné kontroly zařízení v taxíku.

Tento problém ale není nový, je zde desítky let. A prakticky všichni pražští radní pro dopravu neustále říkali, že něco nejde vyřešit, protože by potřebovali nějakou oporu v zákoně. Přitom jejich politické strany - včetně té vaší - v parlamentu i ve vládě často byly. Ale problém zůstává stejný. I s ostudou ve světě.
My pro to děláme maximum. My jsme zintenzivnili kontroly. Snažíme se odhalovat předražení. Ale je to problém současné legislativy.

Takže nic konkrétního dělat nemůžete?
V současné chvíli můžeme jen maximálně využívat zákonného opatřerní - provádíme kontroly prostřednictvím našich figurantů. K tomu nás opravňuje zákon a naše nařízení, které máme přijaté. Nic jiného nám současná legislativa neumožňuje.

Takže výhled pro cestující v taxících není moc veselý.
Není veselý... V každé skupině existije určitá sorta lidí, dejme tomu pět až deset procent, kteří kazí pověst těm ostatním. Takže k těm případům dochází. Ale bojovat s tím můžeme jedině prostřednictvím zvýšené frekvence kontrol. Nic jiného s tím dělat nemůžeme. Je pak otázka zvážení nějaké legislativní iniciativy a změny, která by umožňovala plošné kontroly vozidel. Ale... v momentě, kdy k nějaké podobné kontrole dojde, tak měnut poté  tam to nepovolené zařízení může být zase nainstalováno. Takže je otázka, jestli to vede ke kýženému cíli.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...