Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
20. března 2015 6:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Blanka nevyhovuje. Nelze ji převzít, říkal opakovaně správce stavby

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Vodotěsnost pražského tunelu Blanka byla častým tématem kontrolních dnů, při kterých komplex procházeli stavbaři, technologové či správci stavby. Ti opakovaně upozorňovali, že průsaky a míra vlhkosti neodpovídají požadavkům projektu. A že v takovém stavu není možné tunel od firmy Metrostav – autora stavební části – převzít.

Tato prohlášení dohližitelské firmy IDS stojí ve dvou zápisech z kontrolních dnů, které mají Lidovky.cz k dispozici. Upozornění na nepřijatelné množství vody v tunelu se navíc objevila v časovém rozpětí několika měsíců.

První zápis je ze 14. října loňského roku, novější zpráva pak z 20. ledna 2015. „Na základě dnešních prohlídek správce stavby konstatuje, že tunelový komplex k dnešnímu dni není ve třídě I a II a za tohoto stavu není možno tunelový komplex převzít,“ píše se v říjnovém zápisu.

Pro vysvětlení: zmíněné třídy se týkají vodotěsnosti. Stupeň I by měl platit pro trafostanice, rozvodny či strojovny a odpovídá zcela suchému prostředí. Třída II by pak měla platit pro „v podstatě suchý tunel“, konkrétně pro technické chodby či větrací šachty.

Ani jednomu z požadovaných stupňů však tunel Blanka podle IDS kvůli vodě neodpovídal. A nebylo možné jej od Metrostavu převzít. Stavbařům pak IDS nařídil učinit okamžitá opatření proti zatékání vody.

Spor o vodotěsnost

Není jisté, zda právě tyto průsaky způsobily osudné poškození kabelů, které zajišťovala technologická společnost ČKD Praha DIZ. Právě ji označují zástupci investora hlavního města Prahy za jednoho z hlavních viníků zpoždění tunelu a chtějí na něj podat žalobu.

Faktem je, že zmíněné dva zápisy ukazují na to, že vlhkost v tunelu považoval správce stavby, najatý Prahou, za velmi závažné.

Oficiální upozornění navíc nebyly pouze dvě. „Průsaky vody do tunelu jsme s Metrostavem řešili nepřetržitě od roku 2012. K tomu byly dokonce speciální kontrolní dny na magistrátu. Nemůžeme převzít dílo s vadami, nařídili jsme Metrostavu jako správce stavby po odsouhlasení investorem nápravná opatření,“ říká mluvčí IDS Pavel Kočiš.

Podle něj to ale neznamená, že dílo nelze opravit, či dokonce v budoucnu provozovat.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Stavbaři z Metrostavu nahlášené průsaky ve svém díle opravovali injektážemi, případně je sváděli do odvodňovacích žlábků, což v zápisech z kontrolních dnů stojí také. V říjnu se konkrétně jednalo o zatečení dešťové vody, došlo i k zjištění vody pod zdvojenou podlahou.

V lednovém zápisu se pak zástupci Metrostavu ohrazují proti negativnímu hodnocení vodotěsnosti ze strany dohližitele IDS.

Mimo jiné tvrdí, že požadavky na „zcela suché“ a „v podstatě suché“ odpovídají pouze charakteru prostředí. „Definice potom určuje výskyt vody pouze na ostění, nikoliv stav prostředí v tunelové troubě či technických chodbách,“ tvrdí ve zprávě Metrostav.

Na základě svého výkladu zadávací dokumentace se domnívá, že „splnil požadované zadání.“

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!