Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Brněnští taxikáři chtějí dostat Uber k soudu. Magistrátu předali návrh žaloby

Uber (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uber (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Zástupci brněnských taxikářů předali magistrátu koncept žaloby, s jejíž pomocí chtějí zabránit poskytování služeb společnosti Uber ve městě. Považují ji za nekalou konkurenci, protože nabízí služby odpovídající taxislužbě, řidiči však neplní povinnosti, které pro taxikáře ze zákona vyplývají.

Právníci magistrátu žalobu posuzují, udělali si také analýzu aktuální situace po vstupu Uberu na brněnský trh, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu. Město zvažuje, že se k žalobě připojí. Primátor Petr Vokřál (ANO) i vedoucí odboru dopravy Vladimír Bielko začátkem února uvedli, že dle jejich názoru Uber jednoznačně porušuje zákon, který upravuje provoz taxislužeb.

Dříve, než se město rozhodne, chce své kroky konzultovat ještě s dalšími institucemi. „Jednáme s policií, strážníky, finanční správou a také s pražským magistrátem, kde už Uber působí déle,“ uvedla Taušová.

Proti komu žaloba taxikářů míří, však zatím není zřejmé. Radek Kolář z brněnského cechu taxikářů to nechtěl specifikovat. Uber je totiž firma, která provozuje pouze mobilní aplikaci. Předpisy však podle taxikářů porušují řidiči, kteří provozují taxislužbu, avšak nesplňují řadu povinností, které taxikáři ze zákona mají. „Chceme, aby soud řekl, zda musí Uber dodržovat zákony. Pokud ne, pak je nemusíme dodržovat ani my. Stejně jako Uber funguje i aplikace Liftago a řidiči, kteří s ní jezdí, všechny náležitosti splňují,“ řekl Kolář.

Uber se hájí tím, že splňuje požadavky evropského práva a tvrdí, že není taxislužbou, ale spolujízdou. Řidiči, kteří pro Uber jezdí na živnostenský list, používají aplikaci, v které se zobrazí objednávka cestujícího. Tomu se strhne automaticky projetá částka z platební karty po ukončení jízdy. Uber, který je v Brně od začátku února, inzeruje nižší ceny, než mají klasické taxislužby.

Uber provázejí spory v řadě zemí Evropy. Legislativa totiž není zatím připravená na regulaci sdílené ekonomiky.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...