Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec zlatých časů pro majitele dieselů? Cena nafty dohání benzin, může být i dražší

Tankování nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankování nafty. | foto: Shutterstock

PRAHA O čtyři haléře podražil za uplynulých sedm dnů litr benzinu, ale nafta o více než dvacetník. Zlevňování je pro tento rok pryč a podobný rostoucí trend jako v minulých dnech bude s velkou pravděpodobností pokračovat i v dalších měsících. Nelze proto vyloučit, že po zhruba dvou letech, kdy se u nás prodávala nafta levněji než benzin, se karta obrátí a dražší tankování budou mít v nadcházející zimě řidiči dieselových vozů.

To vše naznačuje dosavadní vývoj obchodů na rotterdamské burze, podle níž se kalkulují i velkoobchodní ceny na českých čerpacích stanicích.

Časy zlevňování letos skončily

Aktuální průměr podle dat kartové společnosti CCS z většiny tuzemských stanic je 30,25 koruny za litr benzinu a přes 29 korun za naftu.

„Je zřejmé, že časy levných pohonných hmot letos skončily. Benzin podle našich analýz přidá do konce roku nejméně 50 haléřů, nafta ještě víc,“ komentuje nejnovější vývoj ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit.

Ropa za poslední týdny zdražila k 60 dolarům za barel a v posledních dnech mírně zlevnila, ale potvrzuje se, že černé zlato není jediný a leckdy ani největší faktor, který ovlivňuje burzu pohonných hmot a tím i cenovky na totemech tuzemských benzinek. Nemalý vliv má i poptávka po pohonných hmotách (roste nyní právě hlavně u nafty) nebo jejich zásoby i kurz koruny vůči dolaru, ve kterém se paliva na burze obchodují.

Za celé září tak na burze nafta zdražila o víc než čtyři procenta na 539 dolarů za tunu. Benzin sice za stejnou dobu zlevnil o 13 procent na 562 dolarů za tunu, ale výhodu u českých pump vymazalo oslabení koruny. Výsledkem je, že nafta roste o poznání rychleji než benzin.

Ceny pohonných hmot v Česku - od hurikánu Katrina po Harveyho

Ceny pohonných hmot v Česku - od hurikánu Katrina po Harveyho

Otázkou je, jak dlouho to potrvá a zda zdražení dieselu bude tak velké, aby vymazalo jeho korunovou výhodu proti benzinu.

Cena nafty totiž šplhala nad benzin skoro každý rok, respektive každou zimu – vlivem menšího provozu osobních benzinových aut, a tedy poklesu spotřeby Naturalu 95 a na druhé straně zimní větší poptávce po topných olejích, které jsou svým složením v podstatě naftou, a rafineriím tedy v zimním období zabírají větší část výrobní kapacity než v létě. (Výjimkou se po dlouhé době stala loňská zima, kdy si nafta udržela proti benzinu svou levnější pozici.)

Podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu je možné, že cena nafty se k té benzinové v nadcházející zimě vyšplhá. Nejen třeba vlivem chladného počasí, ale spíš pokračujícím růstem ekonomiky.

„Růst HDP má z 80 procent vliv na růst spotřeby nafty. Rostou silniční přepravní výkony, průmyslová výroba, stavebnictví, služby. Do toho započítejte i přibývající tranzitní přepravu, zahraniční kamiony u nás tankují stále víc. To vše má vliv na větší odbyt dieselu. Zatímco spotřeba benzinu stagnuje,“ připomíná Loula.

Podíl dieselových osobáků klesá

Levnější nafta je pro některé řidiče motivem k nákupu osobních vozů se vznětovým motorem. U nás sice vytrvale vedou osobáky na benzin, ale větší obliba nafty platila dosud hlavně pro západní země Evropské unie, kde v nákupu nových vozů diesely vedly.

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Ale je možné, že pokles zájmu o naftu nastává i tam. Podle včera zveřejněné zprávy Evropského svazu výrobců automobilů převládla benzinová auta v pololetí v této části Evropy poprvé od roku 2009 nad prodejem nových osobních aut na naftu. Kupující prý začali upřednostňovat benzinové vozy po emisním skandálu Volkswagenu, kdy se ukázalo, že většina naftových aut vypouští více znečišťujících látek, než ukazovaly laboratorní testy.

Zda lidem skutečně při výběru paliva vadí jistý rozpor ve vypouštěných emisích, nebo zda se spíš nerozhodují až podle mediálních zpráv a vyjádření politiků, kteří diesel aféru a údajnou škodlivost naftových vozů poněkud zveličují, je ovšem těžko říci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...