Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ceny letenek v Evropě a Severní Americe klesly až o 30 procent. V Asii je pokles cen nižší

Pas a letenka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pas a letenka | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Ceny letenek v Severní Americe a v Evropě klesly kvůli koronaviru od začátku letošního roku až o 30 procent. V Asii je pokles cen nižší a dosahuje kolem 15 procent, protože část omezení kvůli šíření koronaviru tam už byla zrušena. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Skytra.

Po týdnech stagnace vykazují mírné zlepšení rezervace na květen u tras mezi Asií a Evropou nebo Severní Amerikou. Vyšší jsou také rezervace domácích letů v USA na zimní prázdniny. Ve srovnání s loňským rokem jsou však stále nižší o více než 75 procent.

Čísla naznačují, jak obtížný bude pro aerolinky návrat k normálu. Šéf irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O’Leary nedávno předpověděl, že oživení v letecké dopravě se dostaví právě díky výrazným slevám.

Ceny letenek v Asii klesají od února a minulý měsíc je následoval propad v USA a v Evropě, který byl hlubší a nadále trvá, uvádí Skytra. Aerolinky snižují ceny jen u hrstky letů, které ještě provozují.

Skytra také zjistila, že s nástupem nemoci covid-19 se ceny snížily na většině trzích. Zatímco v Asii a Tichomoří to vypadá, že se ceny odrazily ode dna a jsou teď nižší proti stejnému období loni o 15 procent, v Severní Americe a v Evropě ještě dna nedosáhly. V Severní Americe tak ceny klesly o 30 procent a v Evropě o 25 procent.

Průměrný výnos, tedy ukazatel vývoje cen vyjádřený jako příjem na kilometr a cestujícího, klesl do 8. dubna v Severní Americe na 10,7 amerického centu (2,70 Kč) z 15 centů před rokem, v Evropě pak na 14 centů z 19,4 centu před rokem. V Asii a Tichomoří se snížil na 9,6 centu z 11,8 centu loni.

Vyjma rezervací asijských mezinárodních letů a letů na dovolenou v USA nejsou v odvětví signály oživení. „Evropa teď žádné zelené výhonky neukazuje,“ řekl agentuře Reuters vedoucí strategie ve společnosti Skytra Matthew Tringham.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (NÁSTUP IHNED)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč