Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chystáme kvůli kalamitě speciální odškodnění, tvrdí ČD

Kolaps železniční dopravy v Brně. Dav se snaží od osamělého pracovníka nádraží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolaps železniční dopravy v Brně. Dav se snaží od osamělého pracovníka nádraží... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Ledová kalamita, která v úterý způsobila kolaps vlakové dopravy, zkomplikovala mnoha cestujícím život. Někteří uvízli přes noc ve vlacích, jiní ráno a dopoledne dlouhé hodiny čekali na zpožděné vlaky. České dráhy (ČD) chystají pro uvízlé cestující speciální odškodnění.

„Odškodnění se týká cestujících, kteří uvízli přes noc ve vlaku,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Těch, kteří ráno čekali za zpožděné spoje, se prý už netýká. „V noci jsme vydávali upozornění, že doprava bude významně omezená a cestující nemají vlakem cestovat,“ uvedl dále mluvčí s tím, že zpráva se objevila na webu ČD a v médiích.

Kalamita v Česku

ČD v oficiálním vyjádření uvedly, že odškodnění poskytují i přesto, že tuto povinnost ze zákona nemají. Česká republika má v tomto ohledu mezi státy EU výjimku, podle níž se odškodné za nepříznivé počasí neuděluje. Rozsah vyplacených náhrad bude znám až v horizontu několika týdnů až měsíců.

Vlak v Drahotuších „zamrzl“ a dál už nejel.
Zamrzlý vlak ve stanici v Drahotuších.
Vyprošťování vlaku v Radňovicích.
V Radňovicích kromě ledovky padaly na vlaky stromy.

Večerní a noční komplikace se dotkly řádově až stovky tisíc cestujících a stovek osobních vlaků v různých místech ČR, především na střední Moravě, v okolí Prahy ale i jinde. S ohledem na stále probíhající kalamitní situaci není v současné chvíli možné vyčíslit ani přesný počet spojů ani případné škody. 

ČD se podle svého vyjádření snažily především dopravit uvízlé vlaky do nádraží, aby je cestující mohli opustit. V postižených oblastech zůstaly otevřené železniční stanice, jejich čekárny a haly. Například na Masarykově nádraží v Praze byl mimořádně otevřen Masarykův salonek, protože v této stanici není běžná vytápěná čekárna.

Regiojet i Leo vrátí peníze

Na kalamitu zareagoval i další vlakový dopravce, Leo Express. „Již včera jsme cestujícím oznámili, že jim vrátíme jízdné v plné výši. Zároveň jim nabízíme kompenzaci ve výši 50% z ceny jízdenky do kreditu. Tato opatření se týkají cestujících ze zrušených spojů i těch, kteří včera večer ve vlacích uvízli,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Petra Valentová s tím že cestující byli v noci evakuováni autobusy.

„Cestující byli po celou dobu v teple, ve vlaku fungovaly toalety a byly k dispozici nápoje i jídlo,“ dodala mluvčí.

Podobně reagoval i Regiojet, respektive mateřská společnost Student Agency. Za zrušené spoje bude cestujícím vracet jízdné v plné výši a to i přesto, že se jedná o tzv. „zásah vyšší moci“, který společnosti ze zákona neukládá cestující odškodňovat. 

„RegioJet se rozhodl pro kompenzaci - svým cestujícím vrátí jízdného v plné výši. Klient si částku může vyzvednout po předložení jízdenky na prodejním místě RegioJet či STUDENT AGENCY a kompenzace mu bude proplacena hotově, dále může zůstatek na jízdence využít pro další cestování,“ řekla PR manažerka společnosti Student Agency Petra Nováková.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...