11. května 2018 18:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy obhájily vysoké hodnocení závazků od agentury Moody's

České dráhy si udržely vysoké hodnocení závazků. Zásluhu na tom měly i vyšší zisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy si udržely vysoké hodnocení závazků. Zásluhu na tom měly i vyšší zisky. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Ratingová agentura Moody's potvrdila v pátek společnosti České dráhy (ČD) vysoké hodnocení dlouhodobých závazků. Od agentury ČD obdržely hodnocení Baa2, zároveň Moody’s uvedla, že je výhled pro udržení ratingu stabilní. Dobré hodnocení závazků je podpořené tím, že v posledních třech letech český dopravce učinil několik opatření, zejména v oblasti nákladní dopravy.

V oblasti osobní dopravy je zase rating podle agentury Moody’s podpořen solidní tržní pozicí a vysokou předpověditelností tržeb. Ty se dají dopředu odhadovat díky podepsaným desetiletým kontraktům s vládou a čtrnácti regiony. „U většiny z nich očekáváme úspěšné obnovení v roce 2019,“ dodala Moody’s.

Zlepšení provozních výsledků a podpora státu

Jako další podpůrné faktory pro rating podle serveru Patria.cz agentura označila také postupné zlepšování provozních výsledků od roku 2014 či vysokou pravděpodobnost podpory ze strany státu. České dráhy loni hospodařily se ziskem 984 milionů korun, meziročně o 102 milionů vyšším.

Podíl na vyšším zisku měl růst tržeb v osobní i nákladní dopravě a také sílící kurz koruny. Podle managementu společnosti skončila osobní doprava v zisku poprvé po mnoha letech. Přispěl k tomu především růst tržeb z jízdného, které byly meziročně vyšší o téměř čtvrt miliardy korun.

Nyní České dráhy jednají s kraji o nových smlouvách na provoz regionálních tratí, které vyprší po roce 2019. Podle generálního ředitele Pavla Krtka skončí platnost asi 80 procent dosavadních smluv. Přitom je podle něj pravděpodobné, že se část z nich už neprodlouží. Moody’s ale očekává, že většina smluv obnovena bude.

Nákup nových vlaků pomůže při vyjednávání

České dráhy chtějí koupit až 50 elektrických vlaků. Na začátku května vyhlásily tendr, který přesáhne hodnotu šest miliard korun. Investice by měla podniku nabídnout lepší služby při jednání s kraji o nových smlouvách.

Vítězný uchazeč tendru má dopravci dodat klimatizované nízkopodlažní elektrické vlaky s kapacitou 140 až 160 míst k sezení a pro rychlost až 160 km/h. V provozu bude možné spojit až tři jednotky do jednoho vlaku s kapacitou 420 až 480 míst k sezení.

Lidovky.cz, ČTK