21. června 2010 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy prodaly palác v centru Prahy za 310 milionů

Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Českým drahám se konečně podařilo prodat chátrající nemovitost v samém centru Prahy. Po dvou neúspěšných dražbách, ve kterých se zájemce o památkově chráněnou budovu Šporkovského paláce v Hybernské ulici nenašel, dráhy uspěly v přímé formě prodeje.

"Budovu jsme prodali společnosti Gest – hotel za 310 milionů korun," řekl Lidovým novinám generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Sweerts-Šporkovský palác

Byl postaven v letech 1725 až 1789. V poslední době byl celý využíván jako kancelářská budova; sídlily zde některé součásti a dceřiné společnosti Českých drah jako ČD Reality nebo ČD Travel. Nyní je prázdný.

Firma Gest - hotel patří italskému podnikateli Girolamu D´Agostinovi. Obchodní rejstřík ho eviduje jako jednatele či společníka u 17 firem, které se vesměs zabývají realitní činností.

Otázkou tedy zůstává, zdali firma památkově chráněnou budouvu v centru Prahy přestaví na hotel nebo ji bude jen dále pronajímat. Vyjádření majitele firmy se LN nepodařilo získat. D´Agostino je také majitelem realitní společnosti Operae, která nabízí k prodeji například zámek Chlum u Třeboně nebo budovu polikliniky v Teplicích.

České dráhy musely budovu Sweerts-Šporkovského paláce dvakrát zlevnit. Při první dražbě v červnu 2009 se do dražby přihlásilo několik desítek zájemců, nikdo z nich však nebyl ochotný zaplatit minimálně 350 milionů korun.

Čtěte více:


Při první dražbě v létě 2008 dráhy požadovaly dokonce nejméně půl miliardy korun. České dráhy vlastní nemovitosti v řádu jednotek miliard korun, řadu objektů i pozemků se snaží prodat. Krize na realitním trhu však jejich aktivitu zbrzdila.

Vladimír Piskáček, nevJan Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz