Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rušno jako na Václaváku. České nebe křižovalo rekordní množství letadel

Letadlo A320 společnosti Lufthansa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo A320 společnosti Lufthansa. | foto: AirbusLidovky.cz

PRAHA Řízení letového provozu loni nad Českem zaznamenalo rekordních 725 843 letů. Je to meziročně o 3,7 procenta více. Nejrušnější provoz byl v červenci, největším zákazníkem je stále německá Lufthansa.

Doposud rekordní byl rok 2011, kdy Řízení letového provozu (ŘLP) evidoval celkem 714 279 letů.

„Za nejdůležitější považuji skutečnost, že i přes historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru nedošlo v roce 2014 k žádné události, která by znamenala ohrožení bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Celkový počet cestujících v letadlech nad Českem byl loni zhruba 108 milionů. V rekordním červenci zaznamenal podnik 76 663 letů, úplně nejsilnější provoz byl ale 27. června, kdy se v českém vzdušném prostoru pohybovalo 2412 letadel.

ČTĚTE TAKÉ:

„Současně jsme naše služby poskytovali v požadované kapacitě a naši zákazníci tak nezaznamenali v českém vzdušném prostoru prakticky žádné zpoždění,“ dodal Klíma. Průměrné zpoždění na jeden let dosáhlo loni 0,02 minuty. Doporučená hodnota stanovená pro český vzdušný prostor Evropskou organizací pro bezpečnost letového provozu je přitom 0,16 minuty na provedený let.

Němci, Arabové i Turci

Přestože celkový počet letů rostl o téměř čtyři procenta, objem takzvaných přeletových jednotek vzrostl jen o 0,8 procenta. Podle ŘLP je to důsledek změny toku letového provozu jižním směrem, jako reakce na konflikt na Ukrajině, který je spojen s uzavřením větší části ukrajinského vzdušného prostoru. Letečtí dopravci proto začali na českém nebi preferovat kratší letové tratě.

Největším zákazníkem ŘLP je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a v poslední době se skokově zvyšuje i podíl společnosti Turkish Airlines.

ŘLP je státním podnikem, který vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Letiště Václava Havla - Praha, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...