Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
27. srpna 2014 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Státní podpora pro linku do Číny. Dostane pobídky za 38 milionů

Letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Státní Český Aeroholding podpoří plánovanou linku z Prahy do Šanghaje pobídkami za téměř 38 milionů korun. Dohodli se na tom ve středu ministři dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu.

Zavedení přímé linky do Číny chce pro potenciální dopravce Český Aeroholding zatraktivnit. Podpoří ji pobídkami ve výši 38 milionů korun.

Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít, sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na podpoře se ve středu shodli ministři dopravy obou zemí a zástupci Českého Aeroholdingu.

Slevy na služby i odbavení

Poskytování pobídek v podobě slev za služby je běžné, pokud letiště lákají dopravce zejména na dálkových linkách, uvedl mluvčí Neřold.

Další pobídky může letecká společnost získat na slevách za odbavení, možná je i spolupráce s ČSA, včetně případného využití dálkového letadla Českých aerolinií, uvádí se v nabídce Českého Aeroholdingu.

Další výhody, které ale ještě nejsou dojednané, hodlá dopravci nabídnout hlavní město Praha a česká turistická centrála Czech Tourism.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře je otázka nezbytných povolení pro nového dopravce vyřešená už od letošního února, kdy bylo mezi oběma zeměmi podepsáno příslušné memorandum.

Tím úloha státních úředníků končí, je třeba pokračovat v jednání se samotnými dopravci, uvedl ministr. Cílem obou stran je stanovit takové podmínky, aby nešlo pouze o krátkodobý projekt, ale aby měl delší trvání, dodal.

Jednání s čínskými společnostmi

Pražské Letiště Václava Havla již dříve uvedlo, že jedná s čínskými leteckými společnostmi Hainan Airlines, China Eastern Airlines a China Southern Airlines.

Podle ministerstva dopravy se zatím jako nejslibnější jeví vyjednávání o přímém spojení z Prahy do Šanghaje, kde má bázi China Eastern Airlines.

V září se uskuteční jednání zástupců Letiště Praha s představiteli China Southern Airlines v Guanghzou a s Hainan Airlines v Pekingu. Do konce měsíce by tak podle úřadu mohlo být jasné, zda se od příštího dubna bude do Číny létat, nebo se plán o rok odloží.

Kromě leteckého spojení projednávali představitelé tuzemského a čínského dopravního sektoru projekty pro rozvoj dálkové železniční dopravy. Konkrétně šlo o plán na železniční spojení s Čínou pro nákladní vlaky. Ty nyní směřují jen do Polska, ministerstvo má zájem o jejich prodloužení do Česka.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.