3. června 2015 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Číňané touží po létání. Aerolinky nakoupí obří flotilu boeingů

Letoun Ethiopian Airlines Boeing 737-800 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Ethiopian Airlines Boeing 737-800 | foto: ČTK/AP

PEKING Čínské aerolinky Shenzhen se nadechly k obřímu obchodu. Od Boeingu si koupí naráz 46 letadel typu 737. Početná flotila bude dopravce stát 4,3 miliardy dolarů, což je v přepočtu 106,2 miliardy korun.

Počet odpovídá požadavkům trhu - čím dál více Číňanů chce létat. Nová letadla proto využijí aerolinky pro rozšiřování počtu nových tras na rostoucím domácím trhu. 

Dodávky nových letadel se uskuteční v letech 2016 až 2020. Kapacita přepravy Shenzhen Airlines má díky novým letadlům stoupnout o šest procent.

Aerolinky podle svých internetových stránek plánují v letošním hlavní turistické letní sezoně otevřít osm nových domácích tras.

Čínské aerolinky v posledních letech masivně nakupují letadla od Airbusu i konkurenčního amerického Boeingu. V Číně prudce roste poptávka po letecké přepravě a aerolinky tam stále rozšiřují nabídku letů. 

Současně se snaží vyměnit stárnoucí letadla za nové, úspornější modely, aby snížily provozní náklady.

Čína je po Spojených státech druhým největším leteckým trhem na světě. Podle odhadů bude Čína v příštích dvaceti letech potřebovat šest tisíc dopravních letadel v hodnotě 780 miliard dolarů

ČTK

Najdete na Lidovky.cz