Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Noční zjevení prvního čínského vlaku v Česku. Po příjezdu zmizel na zkušebním okruhu

Do Velimi na Kolínsku dorazil v noci na 18. září 2019 nový vlak od čínského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Velimi na Kolínsku dorazil v noci na 18. září 2019 nový vlak od čínského... | foto: ČTK

VELIM První z nových souprav, které budou jezdit v barvách Leo Expressu, dorazila na zkušební okruh ve Velimi. Vlak vyrobila čínská společnost CRRC a jde o jednu z největších železničních událostí v Česku. Původně měl vlak na nádraží ve Velimi přijet přibližně hodinu před úterní půlnocí, jeho doprava však podle informací LN nabral tříhodinové zpoždění.

Dopravní společnost Leo Express by ráda nasadila tři nové vlaky do ostrého provozu už příští rok. Bude však záležet, za jak dlouho splní všechny podmínky v rámci testování a certifikace zkušebního okruhu ve středočeské Velimi, který patří pod státní České dráhy.

Jeho pracovníci si první soupravu - kterou Leo Express pojmenoval Sirius - převzali v noci z úterý na středu. Podle zjištění LN měl dorazit čínský vlak hodinu před půlnoci, nakonec se ve Velimi objevil o tři hodiny později. 

„Mohu potvrdit, že v následujících 24 hodinách očekáváme příjezd jednotky jednoho z našich zákazníků,“ sdělil LN v úterý odpoledne Martin Bělčík, šéf společnosti VUZ, která testovací areál provozuje. Souprava přijela na nákladním vlaku.

Do Velimi na Kolínsku dorazil v noci na 18. září 2019 nový vlak od čínského...
Do Velimi na Kolínsku dorazil v noci na 18. září 2019 nový vlak od čínského...

Do přístavu v Brémách dorazila rozebraná souprava minulý čtvrtek. Po sestavení a naložení na nákladní vlak vyrazila na svou pouť do Česka. Nedá se ale očekávat, že by se s ní cestující v nejbližší době svezli. Zkušební proces je dlouhý a přísný, může trvat i několik let. Za několik týdnů by měla do areálu ve Velimi dorazit druhá objednaná souprava. Třetí už testovacím procesem projít nemusí.

Železniční a autobusový dopravce Leo Express s nimi počítá na cesty do Ostravy, slovenských Košic nebo polského Krakova. Opci má ještě na nákup dalších 27 vlaků.

Vstupenka do Evropy

Pro dodavatele jde o klíčovou zakázku. Společnost China Railway Rolling Stock Corporation, častěji označovaná pod zkratkou CRRC, je největší výrobce železničních vozidel na světě.

Díky dodávce a následné certifikaci tria černých souprav získá pomyslnou vstupenku na prestižní evropský trh, který nyní ovládají firmy jako Siemens, Stadler či Alstom. Čínský obr se zhruba 180 tisíci zaměstnanci má na kontě zatím jen málo evropských zakázek, například v Makedonii a Srbsku. Netají se však velkými ambicemi.

Leo Express působí na českém trhu od roku 2012, provozuje pět vlakových souprav Stadler Flirt a to především na cesty z Prahy na Ostravsko a dále na Slovensko - do Popradu či Košic. Od loňska jezdí Leo Express také do Krakova.

Na konci tohoto roku vstoupí firma také do české regionální dopravy. Dokončuje úpravy na 15 motorových jednotkách typu Lint, které si pronajala od jejich výrobce, společnosti Alstom. Nasadí je na na Pardubicku a Zlínsku.

Leo Express svezl za prvních šest měsíců letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů korun. V roce 2018 společnost vykázala zisk 2,5 milionu korun a poprvé od svého vzniku se tak dostala do ziskového hospodaření.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...