21. června 2011 12:27, aktualizováno  13:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Čistka na kolejích. Končí Fejk, Vodička i další

U Topolan na Vyškovsku vykolejil krátce po poledni nákladní vlak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Topolan na Vyškovsku vykolejil krátce po poledni nákladní vlak. | foto: Drážní inspekce

PRAHA Personální zemětřesení u Českých drah. Ministr dopravy Radek Šmerda podle očekávání oznámil, že ve funkci drážního ombudsmana končí Petr Fejk. Kvůli vyplácení nadstandardních odměn však přišel o místo i předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička a v souvislosti s nehodou nákladního vlaku u Brna i pět odpovědných železničářů ze SŽDC.

"Došla mi trpělivost. Pokud budu ve funkci, nebudu tolerovat případy, které jsou v přímém rozporu s mojí představou o tom, jak by mělo ministerstvo fungovat," oznámil Šmerda emotivně.  

ČTĚTE VÍCE O FEJKOVĚ ODCHODU OD ČD

V zápětí potvrdil, že o místo přišel ombudsman ČD Petr Fejk. "Pana Fejka nepovažuji za vyžírku," ujistil hned ministr. Uvedl, že myšlenka ombudsmana "byla za jedna, provedení za tři". Fejk prý měl nejdříve nastoupit jako náměstek a z této pozice se seznámit z fungováním drah. Šmerda připustil, že bývalý šéf ZOO neměl chuť dále na postu ombudsmana pracovat a ministerstvo jeho pozici neumělo obhájit.

Petr Fejk

Fejk nastoupil jako ombudsman ČD letos v březnu, na starosti měl například rozvoj péče o cestující, trénink personálu, podněty a stížnosti zákazníků a projekt zvyšování kvality služeb ve vlacích EC a IC. Veřejnost ale brzy pobouřila informace, že bere 270 tisíc korun měsíčně a po roce získá nárok na odstupné ve výši 24 platů. Funkci ombudsmana podle generálního ředitele ČD Petra Žaludy dráhy rušit nebudou a obsadí ji osobou zevnitř podniku.

Přestože nemá Fejk nárok na odstupné, jako kompenzaci dostane při odchodu téměř 2,5 milionu korun. Podle informací serveru iDnes.cz se totiž Fejk musel při podpisu dohody o ukončení pracovní činnosti zavázat, že nebude devět měsíců pracovat pro konkurenci. Za to dostane kompenzaci ve výši devíti měsíčních platů.

Končí i Vodička
Kromě Fejka padají další hlavy v čele se šéfem představenstva ČD Cargo Jiřím Vodičkou, ten byl kritizován za to, že svým blízkým spolupracovníkům nechal za květen vyplatit přemrštěné odměny. Vodičku v čele ČD Cargo by měl ve středu nahradit bývalý ministr dopravy a šéf fondu dopravy Gustáv Slamečka, který do představenstva nastoupil před dvěma týdny.

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU JIŘÍHO VODIČKY

Zároveň v souvislosti s nehodou nákladního vlaku u Vyškova byli odvolaní náměstek pro provozuschopnost SŽDC a další čtyři manažeři. SŽDC zároveň zahájila nejrozsáhlejší kontrolu kolejí ve své správě. Celou síť bude prověřovat asi 400 lidí.

nevJan Nevyhoštěný, ogoOndřej Golis

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.