Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA mají po letech dálkové letadlo, obří Airbus přistál v Ruzyni

České aerolinie mají opět po letech letadlo pro dálkové linky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České aerolinie mají opět po letech letadlo pro dálkové linky. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA České aerolinie mají opět po letech letadlo pro dálkové linky. Airbus A330 v barvách ČSA přiletěl v úterý odpoledne na pražské letiště Václava Havla. Letoun bude od června nasazován zejména na novou pravidelnou linku Českých aerolinií do Soulu, dále na lety do Almaty, Moskvy a Tel Avivu.

Společnost v budoucnosti plánuje doplnění flotily o další stroje Airbus A330. ČTK to sdělil mluvčí dopravce Daniel Šabík.

"(Letoun) ponese symbolickou imatrikulaci OK-YBA připomínající Iljušin IL-62, historicky první dálkový letoun ve službách společnosti," uvedl mluvčí. Na dálkové linky se ČSA vracejí po tříleté pauze. Dříve pro dálkové lety využívaly starší typ letounu určeného pro střední a dlouhé trasy - Airbus A310, se kterým do roku 2009 létaly do New Yorku.

Airbus A 330 - 300, který mají České aerolinie pronajatý od Korean Air, je 12 let starý letoun s doletem přesahujícím 10 000 kilometrů.

Airbus A330 si České aerolinie pronajaly na operativní leasing od partnerské společnosti Korean Air. Její letový harmonogram letadlo doplní na trase mezi Prahou a Soulem. Do jihokorejské metropole bude létat dvakrát týdně, s odlety z Prahy v sobotu a v neděli, od července navíc v úterý. Na linku do Almaty nasadí ČSA letoun jednou za týden s odletem v pátek, do Moskvy pak ve čtvrtek a v pátek, a do Tel Avivu třikrát týdně - v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Až 20 spojení do východní Asie

Z Prahy do Soulu budou ČSA společně s Korean Air od července provozovat celkem až sedm spojení týdně. Kvůli sladění letových řádů aerolinek tak cestující z Prahy budou mít spojení až do 20 destinací ve východní Asii navazující na lety z Prahy. S přestupem v Soulu budou mít lidé možnost pokračovat mimo jiné do Tokia, Hongkongu, Šanghaje, Hanoje, Jakarty nebo Bangkoku.

Airbus A330-300 je 12 let starý letoun s doletem 12 000 kilometrů. Je dlouhý 63,7 metru, rozpětí křídel má 60,3 metru a může pojmout 276 cestujících, z toho 24 v business třídě. Spolu s ním ČSA provozují flotilu 26 letadel sestávající ze dvou typů menších Airbusů a deseti vrtulových letounů ATR.

Korean Air minulý měsíc koupily 44procentní podíl v ČSA za 67,5 milionu korun. Asijský dopravce v současnosti zaměstnává zhruba 21 000 lidí a provozuje 146 letadel.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...