22. července 2010 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČSA našly zájemce o část boeingů. Koupí je ruské aerolinky UTair

ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie (ČSA) již našly zájemce pro prvních pět z celkového počtu 18 letounů typu Boeing, kterých se chce společnost v dohledné době zbavit. Novým provozovatelem letadel budou ruské aerolinky UT air, které se co do počtu přepravených cestujících řadí mezi pět největších ruských leteckých společností.

První letadla již byla přebarvena do barev UTair a čekají na pražském ruzyňském letišti na odlet. Mluvčí ČSA Hana Hejsková informaci LN o odprodeji letadel potvrdila. "Odkup prvních pěti kusů letadel Boeing 737-400 byl již domluven," uvedla Hejsková. S odkazem na obchodní tajemství ale odmítla komentovat podrobnosti transakce.

Vyřazení amerických boeingů ze současné flotily 49 letadel a nahrazení části z nich evropskými airbusy je součástí restrukturalizačního plánu managementu prezidenta ČSA Miroslava Dvořáka, který počátkem května schválil i kabinet tehdejšího premiéra Jana Fischera.

Hlavním cílem ozdravného programu je přivést hospodaření společnosti, které v loňském roce skončilo ztrátou 3,7 miliardy korun, zpět do zisku.

Podle dřívějších Dvořákových vyjádření by se tak mohlo stát již v roce 2012. "Kromě dřívějších třech typů letadel budeme využívat dva: na střední tratě airbusy a na kratší tratě turbovrtulové ATR, což je pro společnost výhodnější. Flotila bude menší, ale bude patřit k těm nejmodernějším, což je dobrá zpráva pro cestující," řekla Hejsková.

Do flotily ČSA má v následujících letech přibýt osm nových airbusů. V současnosti ČSA provozují 19 airbusů na středních tratích. V dubnu flotilu rozšířil Airbus A319. Ozdravný plán počítá s redukcí počtu letadel a destinací během následujících tří let až o 30 procent.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?