26. února 2015 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálniční známky budou vypadat jinak. Stát reaguje na padělky z Číny

Falešná a originální dálniční známka pro rok 2015 týkající se vozidel do 3,5... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešná a originální dálniční známka pro rok 2015 týkající se vozidel do 3,5... | foto: Lidovky.cz

České dálniční známky by měly už od příštího roku vypadat jinak. Dostanou nové bezpečnostní prvky a více by se měla lišit jejich barevnost. Jedním z důvodů jsou nedávno objevené padělané známky, stát chce novou podobou práci padělatelům ztížit.

Kvůli novým známkám vznikla komise, v níž jsou zástupci Státního fondu dopravní infrastruktury, ministerstva dopravy, Celní správy, policie a Státní tiskárny cenin. Poprvé by měla jednat tento týden. „Jsem zastáncem změny vzhledu dálničních známek. Je potřeba, aby se známky více od sebe lišily a změnila se i barevnost,“ řekl serveru iDnes pověřený šéf SFDI Zbyněk Hořelica.

FALZIFIKÁTY Z ČÍNY

Zprávu o falešných dálničních známkách pro rok 2015, které pocházejí pravděpodobně z Číny, informoval server Lidovky.cz. Celý text o falzifikátech, které „selhaly“ na gramatických chybách, si můžete přečíst ZDE.

Policie na přelomu ledna a února objevila několik set padělaných dálničních známek. Jde o nejrozsáhlejší případ falešných dálničních známek v posledních letech. Padělky, které lze od pravých známek odlišit pomocí čárového kódu a gramatických chyb, jsou podle ministerstva dopravy poměrně zdařilé.

Odlišnosti v textu mezi padělkem dálniční známky (v červeném rámečku) a...

Odlišnosti v textu mezi padělkem dálniční známky (v červeném rámečku) a originálem.

Lidé, kteří zjistí, že koupili padělanou dálniční známku, by podle ministerstva měli kontaktovat policii. V případě, že má motorista na autě padělek, se totiž dopouští přestupku a hrozí mu pokuta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!