6. března 2015 16:00, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další fackovaná kolem Blanky. Praha se ohání arbitráží proti ČKD

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražští radní hrozí další arbitráží kvůli tunelu Blanka. Soudit se chtějí s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ. U rozhodčího soudu se bude domáhat bezplatné výměny poškozených kabelů, kvůli kterým musela Praha znovu odložit otevření tunelového komplexu.

O žalobě musí nejprve rozhodnout městská. Jednat bude příští týden. Informace v pátek potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Firma ČKD už na zprávu reagovala.

Pokud by rada Hl. města Praha hned příští týden případně rozhodla o zahájení arbitráže se společností ČKD PRAHA DIZ, 

„Pokud by rada Prahy příští týden rozhodla o arbitráži, vnímali bychom to jako porušení dohody ze společného jednání z tohoto čtvrtka“, řekl mluvčí ČKD Karel Samec. 

Na jednání se podle ČKD obě strany dohodly na výměně některých důležitých dokumentů, např. očekávaného stanoviska pojišťovny k pojistné události z července 2013. Tyto dokumenty slíbili zástupci města nejprve prostudovat a teprve poté reagovat.

Rozhodčí soud vloni řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav o miliardové částky. Dále pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). Aktuální neshody se týkají podmáčených kabelů, které znemožnily dubnové otevření Blanky. 

Náměstek Dolínek i primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) v uplynulých dnech několikrát zopakovali, že škody za poničenou technologii platit nehodlají. Podle odhadů jde o částky v řádu stovek milionů korun. Primátorka ve čtvrtek v emotivním vystoupení pro média označila dodavatelské firmy za „debily“ a „zločinecké spolčení“.

Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. V průběhu let se prodražila minimálně o šest miliard korun. Vyjde na zhruba 37 miliard korun. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. Aktuální termín není znám.

Lidovky.cz, ČTK