6. července 2019 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

VIDEO: Dosednutí s rukama v klíně. Nový systém umožní automatické přistání letadla bez pozemní techniky

Stoj vybavený systémem C2Land umožňuje malým letadlům plně automaticky přistát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoj vybavený systémem C2Land umožňuje malým letadlům plně automaticky přistát. | foto: YouTube TUMuenchen

Praha/Mnichov Přistání letadla bez zásahu pilota. Systém, který umožní malým strojům dosednout na ranvej vyvinuli výzkumníci z Technické univerzity v Mnichově. K přistání stroje nejenže není potřeba aktivní účast pilota, na dráhu dosedne letadlo i bez přispění techniky na zemi. Tento vynález je podle serveru Techcrunch.com zlomovým nejen z pohledu autonomních letadel, může i výrazně přispět k bezpečnějšímu přistávání pilotovaných strojů.

Systém určí polohu ranveje pomocí infračervených kamer umístěných na přídi. ,,Kamery rozeznají ranvej už ve velké vzdálenosti od letiště. Systém následně dovede plně automaticky letadlo k přistání a dosedne přesně na střed přistávací dráhy,“ uvedl dle Techcrunch Thomas Wimmer z mnichovské univerzity.

Systém pomocí infračervených kamer umístěných na přídi letounu určí polohu...
Plně automatické přistání zajišťuje systém C2Land.

Pro pokusy využil tým odborníků čtyřmístné letadlo typu Diamond DA42. To vybavili na míru vytvořeným automatickým řídícím systémem a počítačovým procesorem, souhrně označeným názvem C2Land. Ten poprvé vyzkoušeli v květnu. 

Přestože systém ještě není možné distribuovat a testovat ve velkém, může znamenat zlom v bezpečnosti létaní. Doposud se totiž stroje, i v případě funkce autopilota, musí spoléhat na pozemní techniku vysílající radiové signály. Podle nich jsou piloti schopni bezpečně přistát i za velmi špatné viditelnosti. Letadla s technikou C2Land by však mohla přistávat i na malých letištích, která nejsou vybavena pozemním elektronickým přistávacím systémem nebo pokud by došlo k jeho poruše.

amAnna Mikolandová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!